Android

 Lollipop ile kıyaslayınca ortada ciddi bir getiri söz konusu.

LG Mobile’ın ürettiği ve 2013 yılının sonlarına doğru satışa sunulanNexus 5, donanımsal olarak güncelliğini kaybetmiş olsa da hala milyonlarca kullanıcı tarafından tercih ediliyor ve yeni yazılımsal güncellemelerle birlikte ömrünü verimli bir şekilde sürdürecek gibi görünüyor.
Bildiğiniz gibi Google, bir süre önce yeni Android sürümü olan M’iduyurmuş ve detaylarını paylaşmıştı. Bu detaylar arasında en çok dikkat çekenlerden bir tanesi de Doze isimli bekleme – standby modunun çok işlevsel çalışarak telefonu kullanmadığınız süre boyunca enerji tüketimini çok az seviyelere çekmesiydi. Detaylar için buraya bakabilirsiniz. Bir de uygulamaların askıya alınması var.
“İşte bu modlar, kullanıcılara sunulduğunda gerçekten de iyi bir etki bırakır mı?” sorusunun cevabını şimdiden merak edenler oldu ve ilk sonuçları da gelmeye başladı.
Android M Developer Preview sürümünün yüklendiği Nexus 5, 8 saatlik standby’ın ardından %1.5 şarj tüketirken Android 5.1.1’li Nexus 5 ise %4’lük şarj tüketmiş. 24 saat geçildiğinde Lollipop tarafında %12’lik kayıp yaşanırken Android M’in kaybı da %4.5 olmuş.
 5.1.1 yüklü , bekleme süresi olarak 200 saati geride bırakmayı başarabiliyor.  yüklü Nexus 5 ise tahmini olarak 530 saatin üzerine çıkabiliyor, ki bu da 2.7 katlık ciddi bir artış demek. Bu tip bir artış, Google’ın “batarya ve RAM kullanımına odaklanacağız” açıklamalarını da doğru çıkarıyor gibi.
Bakalım tam sürümde neler olacak…
238 Okunma 08 Haz 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!