Genelde hangi marka ya da modeli kullanırsanız kullanın, bazen Android cihazınız takılmaya ve yavaşlamaya başlar. Bu hafızada biriken veriler ya da indirdikleriniz yüzünden meydana geliyor olabilir. Cihazı açıp kapamak problemi geçici olarak çözse de kalıcı bir çözüm arayanlar için işte kullanabilecekleri bazı uygulamalar.
android performance
© Ranksol

Dolu hafızalar için

SD kartınız dolmuş durumda ve siz her yeni bir uygulamayı indirmek için başka bir uygulamayı silmek zorundasınız. Bu sıkça görülen bir durum ve cihazınızın da yavaşlamasının nedenlerinden biri. SD kart kapasitenizin yüzde 80 gibi bir oranı doluysa çoğu zaman da kaçınılmaz. Bunun için SD kartınızı temizlemenize yardımcı olacak uygulamalar mevcut.
cache1
SD Cleaner vb. uygulamalar cihazınızdaki tüm eski uygulama kalıntılarını ve gereksiz çerezleri sizin için siler ve hafızanızda gözle görülür miktarda yer açar. Siz yine de bir şeyleri silerken dikkatli olun ve iki defa kontrol edin.

Icon

SD CleanerYÜKLE

Arka planda çalışanlar

Eğer arka planla çalışan birkaç uygulamanız varsa bu da cihazınızın yavaşlamasına sebep olur ve performans sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Elbette ayarlar üzerinden direk uygulamalara ulaşarak kapatmaya zorlayabilirsiniz fakat bunu her seferinde yapmak gerçekten zaman alıcı. Bu işi sizin için otomatikman yapacak uygulamalarsa hayatınızı oldukça kolaylaştırır.
greenify 1
© Greenify
Özellikle rootlu cihazlar için bir kurtarıcı konumunda olan Greenify bu uygulamalardan biri. Sizin seçeceğiniz uygulamaların çalışma grafikleri ayarlanacak ve uygulama tarafından kapatılarak cihazınızın yavaşlaması engellenecek.

Icon

GreenifyYÜKLE

Pili yiyenlerden kurtulun

Yavaşlamayı engellemenin iyi bir yolu da pili yiyen uygulamalardan kurtulmak. Bunun için cihazınızın ayarlar bölümünden en çok hangi uygulamaların enerji harcadığına bakın.
cache2
Bu verileri daha detaylı bir biçimde görmek isterseniz WakeLock Detector da yardımınıza hazır. Bu uygulamayı yüklediğiniz de rahatlıkla hangi uygulamaların pilinizi daha hızlı bitirdiğiniz görebilir ve bu verilere göre hareket edebilirsiniz. Daha sonra da silmek, kapatmak ya da Greenify’a devretmek istediğiniz uygulamalara karar verin.

Icon

Wakelock Detector-Save BatteryYÜKLE

Kalıntılardan kurtulun

Cihazınızdaki kalıntıları silmeyi sıklıkla unutabilirsiniz ki bunlar daha sonra birikerek can sıkıcı hale gelirler. Özellikle cihazınızın hızına büyük bir etki yapan kalıntılar mutlaka temizlenmeli.
cache3
© AndroidPIT
Bunlardan toptan kurtulmak için hızlı bir yol ararsanız App Cache Cleaner yüklemenizi tavsiye ederim. Uygulama cihazınızda kalıntı bırakan diğer uygulamaları sıralıyor ve böylece siz de neleri silmek istediğinizi daha rahatça görebiliyorsunuz.

Icon

App Cache Cleaner – 1Tap CleanYÜKLE

Sizin cihazınızı hızlandırmak için izlediğiniz farklı yollar var mı? Önerebileceğiniz en iyi uygulamalar hangileri?
133 Okunma 09 Nis 2014

Yorumlar


Sen de Yorumla!