Android Android

Android cihazların içerisinde anti-virüs uygulaması yüklü olarak gelmesi ön görülüyor.

Akıllı telefonlar artık hayatlarımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Akıllı telefonların bir bilgisayarın yapabildiği hemen hemen her şeyi yapabildiğini düşündüğümüzde ise bu cihazların en az normal masaüstü bilgisayarlar kadar korunması gerektiği sonucu ortaya çıkıyor. Zaten hali hazırda akıllı telefon kullanıcılarının çoğu anti-virüs uygulamaları kullanmakta. Durum özellikle Android kanadında daha da ciddi.
iOS işletim sistemi diğer mobil işletim sistemleri arasında en güvenilir olanı olduğu için iPhone kullanıcıları için risk daha az diyebiliriz.
Bu noktada Google Play Store’a baktığımızda yüzlerce anti-virüs uygulaması görmemiz mümkün. Bu uygulamaların ücretsiz olarak indirilebiliyor olması da kullanıcıları sevindiriyor.
Özellikle dikkat edilmesi gereken husus ise anti-virüs uygulamalarının kimler tarafından ve ne amaçla geliştirildiği. Teknoloji dünyasının mobile kaymasıyla sanal korsanlarda bu alanda çalışmalarını yoğunlaştırmış durumda. Hedef bir mobil cihaz olunca cihaza ulaşmanın en kolay yolu uygulama ile girmek olarak karşımıza çıkıyor. Helede uygulama ücretsiz ve kullanıcıyı korumayı vaat ediyorsa kullanıcılar kimin tarafından geliştirildiğine bakmadan uygulamayı telefonlarına indiriyorlar.
İstatistiklere şöyle bir baktığımızda ise mobil ortamda geliştirilen virüslerin yüzde 99′unun Android cihazlar için geliştirildiğini görüyoruz. Bu noktada Güvenlik danışmanları özellikle Android cihaz kullanıcılarını kimler tarafından geliştirildiği çok iyi bilinmeyen uygulamaları indirmemelerini öneriyor.
Alman güvenlik firması G DATA’nın raporuna göre Android cihazlarla birlikte gelen başlangıç uygulamalarına bir yenisi ekleniyor. Bahse konu yeni başlangıç uygulaması tabi ki anti-virüs uygulaması.
Eğer firmanın raporu doğruysa gelecekte Android cihazların daha güvenli olacağını söyleyebiliriz. Öte yandan mobil dünyada ortaya çıkan virüslerin yüzde 99′unun Android cihazlara yönelik geliştirilmesi de ayrı bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

203 Okunma 20 Haz 2014

Yorumlar


Sen de Yorumla!