Android Android
android dahili hafizada silinen verileri kurtarma

Android telefonunuzu güncelledikten sonra eğer Wi-Fi bağlantı sorunu yaşıyorsanız bu konuda anlatacaklarımız sorununuza çözüm olabilir. Bu sorunun nedeni tam olarak bilinmesede böyle bir sorunla karşılaştığınızda deneyebileceğiniz ve daha önceden denenip olumlu sonuçlar alınan bir takım yöntemlere başvurabilirsiniz. Bu konumuzda bu tarz bir durumda en çok başvurulan ve en faydalı bulduğumuz 3 yöntemi sizlerle paylaşacağım.
Bu 3 yöntemi de en faydalıdan daha az faydalıya olacak şekilde anlatmaya çalışacağım. Yani en üstteki yöntemin sorununuzu çözme olasılığı daha yüksektir diğer seçeneklerde olasılık ve şans düşmekte.

1. Wipe (Temizleme & Sıfırlama) :
Güncelleme sonrası bu tarz bir sorunla karşılaştığınızda başvuracağınız ilk ve en faydalı yöntem Recovery modundan cihazınızı Full Wipe yapmanız olacaktır. Bunun için ise cihazınıza gelişmiş bir Recovery modu kurmanız gerekmektedir. Bilinen ve en çok kullanılan recovery modlarının başında CWM Recovery ve Philz Recovery gelmektedir. Bu konuda bu modların nasıl kurulduğunu anlatmayacağım, çünkü her marka ve model cihaz için bu modun dosyaları ve kurulum aşamaları farklılık göstermektedir. O nedenle sizin kendinizin cihazınızın marka ve modeline uyumlu olan recovery modunu bulup yüklemeniz gerekmektedir.
Recovery modunu yükledikten sonra yine cihazınıza uygun tuş kombinasyonunu Google’da araştırarak bulmanız ve gerekli kombinasyonu uygulayarak Recovery moduna geçiş yapmalısınız. Recovery modunda geçiş yaptıktan sonra sırasıyla şu wipe işlemlerini uygulamanız gerekiyor :
– Wipe Data / Factory Reset
– Wipe Cache Partition
– Wipe Dalvik Cache
Bu 3 işlemi uyguladıktan sonra cihazınızı kapatıp açın ve wifi bağlantı sorununuzun çözülüp çözülmediğini kontrol edin, muhtemelen sorun çözülmüş olacaktır ancak eğer sorun halen devam ediyorsa bir sonraki adımda anlatacağım işlemi uygulamanız gerekir.

2. Build.prop Düzenlemesi : 
Bu yöntemimizde ise cihazımızın system dizininde yer alan build.prop dosyamızda ufak bir değişiklik yapmamız gerekiyor. Bunun için cihazınızın Rootlu olması gerekiyor. Cihazınız rootlu değilse rootlayın rootlu ise Google Play Store‘u açıp oradan Root Browser veya RootExplorer uygulamalarından birini bulup cihazınıza kurunuz.
Bu uygulamalardan birini kurduktan sonra uygulamayı çalıştırınız ve uygulama üzerinden “system” klasörüne geçiş yapınız. Oradan build.prop dosyasını bulunuz ve metin editörü ile dosyayı açınız. Dosyayı açtıktan sonra “ro.securestroage.support=true” satırını bulun ve en sondaki true değerini false olarak değiştirin yani o satırın en son hali “ro.securestroage.support=false” olacak şekilde dosyayı kaydedin. Dosyayı kaydettikten sonra cihazınızı kaptıp açın ve sorunun çözülüp çözülmediğini gözlemleyin.
Eğer sorun halen çözülmemişse bir sonraki adımdaki çözümü denemeniz gerekecektir.

3. Wifi Power Save Modunun Kapatılması :
Son yöntemimizde ise wifi güç tasarruf modunu kapatarak bu soruna bir çözüm oluşturmayı deneyeceğiz ancak bu yöntemi pek tavsiye etmiyoruz. Sebebine gelince bu yöntemi uyguladığınızda sorununuza çözüm olsa dahi canınızı sıkacak başka bir durum ortaya çıkacaktır bu sorun ise cihazınızın şarjının hızlı bir şekilde tükenmesidir. Ama olsun şarj hızlı tükensin yeterki şu wifi sorunu çözülsün diyorsanız işte yapacaklarınız :
Cihazınızdan arama menüsünü açın ve *#0011# yi tuşlayın gelen ekrandan sol menü tuşuna basıp en alttaki “Wifi” seçeneğini seçin” Gelen ekranda en altta yer alan Wifi Power Save Modu Açık olan kısmın üzerine tıklayarak “Kapalı” konuma getirin ve bağlantı sorununuzun çözülüp çözülmediğini yeniden kontrol edin.
Eğer yukarıda anlatılanların hiç birisi sorununuza çözüm olmadıysa son olarak yapabileceğiniz şey cihazınızın Android sürümünü düşürmeniz yani eskiden wifi sorunu yaşamadığınız android sürümüne geri dönmeniz gerekir.

Detaylı Videolu Anlatım : 

191 Okunma 30 Ağu 2014

Yorumlar


Sen de Yorumla!