Android

Android işletim sisteminin yaratıcısı Google ve Android ekosisteminin lideri Samsung, güncelleme politikasını değiştiriyor ve güncellemeleri ayda bire indiriyor.

Açık kaynaklı işletim sistemi Android, tablet ve akıllı telefonlarda en çok kullanılan işletim sistemi. Pek çok farklı üreticinin cihazlarında kullanılan Android, yüksek çeşitliliğin getirdiği güncelleme sorunuyla boğuşuyor.

Ekosistemin sahibi Google, yaklaşık 2 yıldır güncelleme sorununu gidermek için platforma çeşitli kurallar koymuş, Android cihazlara 2 sene güncelleme kuralı getirmişti. Fakat bu kural, üst seviye modellerde uygulanmış olsa da, orta ve giriş seviyesi modellere uğramadı.

Güncellemelerin, Android ekosistemindeki cihazların sadece yüzde 25’ine gelmesi, Android’in yeniliklerinin kullanılmasını engelliyor ve güvenlik açıkları oluşturuyor. İşte bu noktada Google ve Samsung’dan güncelleme hamlesi geldi.

GOOGLE, AYDA BİR GÜNCELLEME YAYINLAYACAK

Saf Android işletim sisteminin kurulu olduğu ve ilk sürümlerin tanıtıldığı Google’ın Nexus cihazlarındaki güncelleme destek süresi, 2 seneden 3 seneye çıkartıldı.

Google, Nexus 4 ve daha sonraki modeller için, her ay güvenlik ve stabilite güncelleştirmeleri yapma kararını duyurdu.

Böylece cihazlara gelecek minik güncellemelerle, hem güvenlik hem de performans iyileştirmesi odaklı güncellemeler gelecek.

SAMSUNG DA AYDA BİR GÜNCELLEYECEK

Android ekosisteminin en büyük üreticisi Samsung da, Google ile beraber ayda bir güncelleme vereceğini açıkladı.

Fakat yüzlerce farklı Android modeli olan Samsung’un, hangi modellerine ayda bir güncelleme vereceği şimdilik muamma.

UYGULAMA BAZLI GÜNCELLEMELER DE OLABİLİR

Android ekositemindeki pek çok üretici, artık cihazlardaki uygulamaları ayrı ayrı Google Play Store’a yükleyip, güncellemeleri uygulama bazlı olarak doğrudan verebiliyor.

Android işletim sisteminde, telefon rehberinin bile ayrı bir uygulama olduğunu düşünürsek, kolay güncelleme için gömülü uygulamaların mağazadan güncelleme alabilecek forma getirilmesi de beklenebilir. Bakalım önümüzdeki dönemde, Samsung ve Google, bu açıklamalarının altını doldurabilecek mi? Hep beraber göreceğiz.

267 Okunma 12 Ağu 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!