Google henüz resmi bir açıklama yapmasa da bir yetkilinin Washington Post’a verdiği röportaja göre Android L, veri şifrelemeyi varsayılan olarak sunacak.

Google yetkilisi Niki Christoff, The Washington Post’a yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Android, üç senedir şifreleme işlevi sunuyor. Anahtarlar, cihazın dışında saklanmıyor, dolayısıyla kanuni yaptırımla paylaşılamıyor. Bir sonraki Android yayımında şifreleme, varsayılan olarak etkin bulunacak, yani onu açmakla uğraşmanıza gerek bile kalmayacak.”

Şifrelemenin otomatik olarak etkinleştirilecek olması, Android L işletim sistemiyle gelecek olan cihazların, kutularından şifreleme etkin olarak çıkacağı anlamına geliyor. Apple’ın Çarşamba günü ortaya çıkan yeni mobil işletim sistemi iOS 8 de, Apple’ın verilerinize erişmesini engelleyecek otomatik şifreleme yöntemleriyle geliyor.

Kullanıcı verilerinin gizlilik seviyesini artıran Google, bu arada geliştiricilerden de ev adreslerini herkese açık biçimde sunmalarını bekliyor. Phandroid’in raporuna göre Google Play Developer Console, geliştiricilerin hesaplarına 30 Eylül’den itibaren “Fiziksel iletişim adresi” eklemelerini istiyor. Bu adresler, siteye göre Play Store’da uygulamanın detay sayfasında herkese açık olarak gösterilecek ve ücretli uygulamalar için şart olacak.

178 Okunma 20 Eyl 2014

Yorumlar


Sen de Yorumla!