Android Lollipop ile gelen yeni özellik Nexus 4’ün ardından yeni telefonlara da geliyor. Artık cihazının elinizdeyken kendi kendine kilitlenmeyecek.

Google, mobil işletim sistemi Android’in son sürümü için yeni bir özelliğiaktif hale getiriyor ve belli cihazlar için yaygınlaştırmaya başlıyor. Şirket,Android Lollipop ile birlikte yeni kilit modu “On-body detection“ı sunuyor. Bu özellik sayesinde akıllı telefonunuz elinizde ya da cebinizdeykenkilitlenme konusunda daha akıllı davranıyor.
Şayet telefonunuzu bir yere oturduğunuzda kilit açık halde masaya bırakır ya da orada unutur giderseniz sistem kendini otomatik olarak en kısa sürede kilitliyor. Böylece üçüncü parti kimseler bilgilerinize ulaşamıyor. Kilidi kaldırdığınızda ise siz onu bir yüzeye bırakana kadar, elinizde hatta seçiminize göre cebinize koyduğunuzda bile kilit açık kalıyor.
15-03/21/smart-lock.png
Telefonunuz eğer el değiştirir ve kilit açık iken bir başka kişinin elinefiziksel olarak geçerse sistem bunu fark edemiyor ve kilit açık kalmaya devam ediyor! Kısacası akıllı kilit sistemi sadece elde ya da cepte olup olmadığını tespit edebiliyor.

İlk olarak Android 5.0.1 yüklü Nexus 4 cihazlarda aktif olan özellik yavaş yavaş yaygınlaşıyor ve diğer Nexus modellerinde de kullanılabilir hale geliyor. “On-body detection” seçeneğinin ne zaman farklı şirketlerin akıllıtelefonlarına geleceği ise belli değil.
176 Okunma 22 Mar 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!