Android Overclock Rehberi !

Tablet, akıllı telefon ya da netbook. Android işletim sistemini kullanan bir sürü cihaz bulunuyor. Peki siz Android cihazınızı daha hızlı yapmak istemez misiniz ?

Önemli Uyarı : Telefonunuza yapacağınız işlemlerden dolayı oluşacak hiç bir zarardan ShiftDelete.net sorumlu değildir. 
Android işletim sistemi, bildiğiniz gibi açık kaynak kodlu Linux tabanlı bir sistem. Linux‘den farklı olarak Android,  aynı anda sanal Dalvik makinesi çalıştırıyor. Bu Dalvik dediğimiz birim, Linux çekirdeği ile Android arayüzü arasında çalışan bir sanal Java platformu. Bu sayede arayüz veAndroid yazılımları kuruluyor. Yani Android işletim sisteminde direk uygulamalar Linux kernelinde açılmıyor. Bu detaydan sonra bizi gerçekten ilgilendiren Linux boyutuna inelim.
Android işletim sistemi, Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Linux’de de çeşitli hız kontrol terimleri vardır. Mesela Governor adı altında toplanan bu terimlerden en önemlisi ise ondemand.
Ondemand, maksimum ve minimum işlemci hızının sizin tarafınızdanbelirlenip, linux kernelinin ise yük durumuna göre hızı arttırıp, azalttığı bir hız ayarıdır. Mesela ondemand minimum frekansı 240 Mhz, maksimum frekansı ise 1000 MHz olan bir telefon, tuş klidinde iken, sadece MP3 dinlenirken 240 MHz’de çalışır. Çeşitli yük durumlarına göre orta hızlarda çalışabilirken, artık işlemciye binen yük oldukça arttığı zamanlarda bu hız maksimum hıza ulaşır.
Bu kadar ön bilgiden sonra tanıtacağımız programa gelelim. No-Frills CPU Control adlı uygulama sayesinde, telefonunuzun işlemcisini kontrol edebiliyoruz.
Kullandığımız telefon HTC Desire. Bilindiği gibi HTC Desire’da 1 GHz yani 1000 MHz’lik bir işlemci kullanılıyor. Cihazın default Ondemand hızları ise 240-1000 olarakbelirlenmiş. Unutturmadan söyleyelim bu ayarlarda kullandığınız kernel çok önemli. Ayrıca telefonunuzun da root edilmiş olması lazım.
Biz bu program sayesinde telefonun hızlarını 384 – 1.114 olarak ayarladık. Bu sayede telefon hissedilebilir bir şekilde daha hızlı çalışıyor. Fakat şarj süresi azalıyor.
İşte şarj süresini uzatmak isteyen kullanıcılar ise en düşük hızı 128’e kadar düşürebiliyorlar. Telefonunuzun şarjı uzun süre gitsin istiyorsanız eğer 128 – 384 MHz hızlarını bile seçebiliyorsunuz. (tabi anormal ağır çalışacağını unutmayın )
Program oldukça basit bir arayüze sahip. Governor seçeneğinden istediğinizmodagetiriyorsunuz. Sizlere basitçe önemli modları anlatalım.
Performance : Sadece enyüksekfrekansta çalışır. İşletim sistemi yük durumunu kontrol etmediği için, yapacağı işlem azalacağından ve frekansdeğişimiolmadığından, telefonunuz tam performans çalışacaktır. Yani maksimum performans, minimum pil.
Powersave : Güçtasarrufundakullanılacak olan ayarlarınız.
Ondemand : Yazımızın başından bu yana değindiğimiz ayar.Belirlenenalt frekansla, maksimum frekans arasında sistem yüküne göre hızını otomatikman ayarlıyor.
Programda yaptığınız ayarları her açılışta otomatik olarak aktif hale getimek için Apply on boot tikini seçin. Ayrıca Show notification boot kısmını tiklemenizi tavsiye ediyorum. Programın verdiği uyarıları ekranınız da görebiliyorsunuz.
Bu ücretsiz program sayesinde hızlı ve üst seviye bir akıllı telefonunuzu daha uzun şarj süresine kavuşturabilirsiniz. Aynı şekilde yavaş bir telefonu da hızlandırabilirsiniz.
Tavsiyemiz programı telefonu kendi hafızasına kurmanız yönünde. Çünkü Widget’ı oldukça kolaylık sağlıyor.
Linux’de de çeşitli işlemci hız kontrol terimleri vardır. Bu terimlere göre, işlemci hızı ayarlanır. Governor adı altında toplanan bu terimlerden en önemlisi ise ondemand olarak gösterilir.
Ondemand, maksimum ve minimum işlemci hızının sizin tarafınızdan belirlenip, Linux kernelinin ise yük durumuna göre hızı arttırıp, azalttığı bir hız ayarıdır. Mesela ondemand minimum frekansı 240 Mhz, maksimum frekansı ise 1000 MHz olan bir telefon, tuş klidinde iken, sadece MP3 dinlenirken 240 MHz’de çalışır. Çeşitli yük durumlarına göre orta hızlarda çalışabilirken, artık işlemciye binen yük oldukça arttığı zamanlarda bu hız maksimum hıza ulaşır.
223 Okunma 21 Ara 2013

Yorumlar


Sen de Yorumla!