Android işletim sistemini kullanan okurlarımız bu yazıya kulak versinler. Android Root nedir? Nasıl Yapılır? Bu rehberde bilmeniz gerekenleri anlatıyoruz.

Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü Android cihazları nasıl hızlandıracağınız yani overclock işlemini nasıl yapabileceğinizi anlatmıştık. O rehberimizi buradan okuyabilirsiniz. Android cihazlarda bir çok ayarı değiştirebilmek için Root yetkisine sahip olmanız gerekiyor. Geçen hafta yayınladığımız rehberdeki overclock işlemi içinde Root yetkinizin olması gerekiyor. Telefonunu Root etmemiş okurlarımız için bu hafta nasıl yapılacağını ve neanlama geldiğini açıklıyoruz.
Root Nedir ?
Bilgisayarlarımızda genelde Windows işletim sistemi kurarız ve onu kullanırız. Windows‘da da hepimiz biliyoruz ki temel iki hesap türü var.Bir tanesi AdministratorAdministrator, bilgisayardaki tüm ayarları görür ve dosyalara tam erişim sağlar. İstediği kullanıcının istediği dosyayı görmesini ve görmemesini sağlar. Kısaca bilgisayarın patronudur.
Linux işletim sistemlerinde de Administrator’un karşılığı Root hesabı.Root yetkileri olmayan bir kullanıcı hesabı, cihaz üzerinde belirlenen hiç bir şeyi değiştiremez. Telefonlarımızda da telefon üreticileri Root ayarlarını bizlere kitliyorlar ve telefona tam kontrol sağlamamızı engelliyorlar. Peki Android’de neden Linux‘deki terimler kullanılıyor derseniz, Android Linuxtabanlı bir işletim sistemi.
Root Yetkisini Aldığımda Ne Olacak ?
Root yetkisini eline alan kullanıcı, cihaz üzerindeki herşeyi kontrol edebilir. Aşağıya tek tek sıralıyorum.
-Telefonunuza ya da tabletinize, özelleştirilmiş ROM kurabilirsiniz.
-Telefonunuzun titreşim ayarları, ekran ayarları, işlemci hızı, gizli dosyaları, ses şiddeti ayarı, flaş ışığı yükseltmesi, kamera yazılımları gibi her türlü noktasını özelleştirebilirsiniz. İşte Linux’un sınırsız dünyası bu.
-Cihazınızı Root ettiğinizde, Market’teki Root’lu programları kullanabilirsiniz. Ekran görüntüsü almak ve ekranın videosunu çekmek gibi yüzlerce Root’lu programı kullanabilirsiniz.
-Düşük hafızalı bir telefonunuz var. O telefondaki hafıza kartını, A2SD EXTyaparak, programların oraya yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Hatta başka scriptler ile beraber telefonun dahili hafızası ile ext bölümün hafızasını birleştirebilirsiniz.
Her telefon üreticisinin ve modelin rootlaması ayrıdır.
227 Okunma 21 Ara 2013

Yorumlar


Sen de Yorumla!