Android
Android Sistem Güncellemesi Nasıl Yapılır

Merhaba Tamindir takipçileri. Günümüzde kullandığımız Android cihazlar farklı donanımlar ile birlikte piyasaya sürülüyor. Bu donanımlara bağlı olarak da Android cihazlarımız farklı işletim sistemleriyle birlikte gelebiliyorlar. Android cihazlarımızın mevcut işletim sistemleri piyasaya çıktıklarından belli bir süre sonra güncellenebiliyor. Bu yeni Android güncellemeleri ile cihazlarımızın donanımlarında değişiklik olmadan daha yüksek performans, kullanışlı yeni özellikler ve daha yüksek pil ömrü kazanabiliyoruz. 2014 yılında çıkmış olan birçok akıllı telefon ve tablet Android KitKat işletim sistemi ile birlikte gelmekteydi. 2015 yılına geldiğimizde bu telefon ve tabletlerin birçoğuAndroid 5.0 Lollipop işletim sistemine Android güncellemesi yoluyla kavuştu. Android 6.0 işletim sisteminin tanıtılmasının ardından bu sene çıkan mobil cihazların önümüzdeki sene bu yeni Android güncellemesine kavuşabileceği tahmin edilebilir.

Peki Android akıllı telefon ve tabletlerimizin üreticileri tarafından yayınlanan bu sistem güncellemelerini mobil cihazlarımıza nasıl yükleyebiliriz? İşte bu yazımızda Android sistem güncellemesi nasıl yapılır resimli olarak anlatacağız.

NOT: İşlemler Asus Memopad üzerinde yapılmıştır. Fakat diğer Android cihazlarda güncelleme işlemini yaparken benzer adımlar takip edilebilir.

Akıllı telefon ve tabletlerimizin işletim sistemlerini güncelleyebilmek için birkaç yol mevcut. Bu yöntemlerden ilki ve en sağlıklı olanı Android cihazımız üzerinden yeni bir güncelleme olup olmadığını denetlemek. Bu iş için ilk olarak Android cihazınızın “Ayarlar” menüsünü aşağıya doğru kaydırın. Bu menünün alt tarafından “Hakkında” bölümünü göreceksiniz:

“Hakkında” seçeneğinin üzerine dokunduktan sonra açılan sayfada “Sistem güncellemesi” başlığının üzerine dokunun:

Sistem güncellemesi menüsü açıldığında alt taraftaki “Güncellemeyi Kontrol Et” tuşunun üzerine dokunun ve cihazınız için yeni bir güncelleme yayınlanıp yayınlanmadığını kontrol edin:

Bu yöntemi izleyerek gerçekleştireceğiniz sistem güncellemeleri cihazınızı garanti kapsamından çıkarmayacaktır. Bazı durumlarda Android telefon veya tabletinizin üreticileri mobil cihazınız için geliştirilen yeni Android versiyonunu internet siteleri üzerinden yayınlayabiliyorlar. Bu durumlarda kullanıcının kendi eli ile kurulumu gerçekleştirmesi gerekebiliyor. İşte bu tür bir işlemi aşağıdaki yazımızda anlatik

242 Okunma 11 Haz 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!