Android Sonunda Dalvik’i Öldürdü!

Android işletim sisteminin içerisindeki sanal makine Dalvik geride bırakılarak yerine ART getiriliyor.

Dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemi olan Android, büyük bir değişikliğe hazırlanıyor. Google tarafından yapılan son açıklamalarda, Android uygulamalarını ve yazılımlarını çalıştıran Dalvik yerine ART kullanılacak.
Android uygulamaları Java ile yazılmakta. Elde edilen kodlar daha sonra Dalvik üzerine oturtuluyor ve çalışması sağlanıyor. Google, geçen süre zarfında Dalvik’in miadınıdoldurduğunu farketti. Bu yüzden ART yani Android RunTime adı verilen yeni bir sanal makineye geçiş yapılacak.
ART’ın önümüzdeki hafta düzenlenecek Google I/O konferansı sırasında detaylı bir biçimde açıklanması bekleniyor. Dalvik mühendislerinden Brian Carlstorm değişiklik için “Dalvik öldü, yaşasın yeni kral!” açıklaması yaptı.
Google, Dalvik ile Just in Time (JIT) adı verilen bir derleyici kullanıyordu. ART’a geçiş ile birlikte JIT yerini, Ahead of Time (AOT) derleyicisine bırakacak. Değişiklik ile birlikte batarya ömrü, uygulama performansı gibi unsurlarda gözle görüşür bir değişiklik olacağı belirtilmekte.
215 Okunma 20 Haz 2014

Yorumlar


Sen de Yorumla!