Android Android
android telefonlarda hafiza dolu sorunu ve cozumu

Özellikle Samsung Galaxy Ace gibi düşük depolama alanına sahip olan telefonlarda sıkça yaşadığımız hafızanın dolması ve başka uygulama kurulamaması sorunu nasıl çözeceğimizi anlatacağız.
Bu sorunu çözebilmek için en az 2Gb lık bir hafıza kartınızın olması gerekmektedir. Çünkü marketten indirdiğimiz tüm dosyalar otomatikmen telefon hafızasına kurulmakta ve bu da hafıza sorununa neden olmakta, bunu çözmek için ise varsayılan kurulum dizinini Hafıza Kartımız olarak ayarlayacağız ve daha önceden telefon hafızasına kurulan uygulamaları hafıza kartımıza taşıyacağız. Böylelikle telefonumzun hafızası rahatlayacaktır ve bu tip sorunlarla karşılaşmayacağız. Şimdi anlatıma geçelim.
Konunun devamına buradan Özellikle Samsung Galaxy Ace gibi düşük depolama alanına sahip olan telefonlarda sıkça yaşadığımız hafızanın dolması ve başka uygulama kurulamaması sorunu nasıl çözeceğimizi anlatacağız.


Bu sorunu çözebilmek için en az 2Gb lık bir hafıza kartınızın olması gerekmektedir. Çünkü marketten indirdiğimiz tüm dosyalar otomatikmen telefon hafızasına kurulmakta ve bu da hafıza sorununa neden olmakta, bunu çözmek için ise varsayılan kurulum dizinini Hafıza Kartımız olarak ayarlayacağız ve daha önceden telefon hafızasına kurulan uygulamaları hafıza kartımıza taşıyacağız. Böylelikle telefonumzun hafızası rahatlayacaktır ve bu tip sorunlarla karşılaşmayacağız. Şimdi anlatıma geçelim.

1. Öncelikle buradan Android SDK dosyasını indireceğiz, dosya boyutu biraz büyük yaklaşık 400mb civarında. (Linkte sağdakiDownload The SDK butonuna tıklayın, gelen sayfada işletim sisteminize uygun sürümü seçin ve sözleşmeyi kabul ettiğinize dair oradaki alana tik atıp alttaki downloada tıklayın dosya inmeye başlayacaktır.)

2. Dosyayı indirip rardan çıkarın ve “sdkplatform-tools” dizinine girin.

3. Telefonunuzdan “USB Hata Ayıklama” modunu aktif edin ve USB kabolsu ile bilgisayarınıza bağlayın.

4. Android SDK klasöründe daha önce söylediğimiz “sdkplatform-tools” dizininde klavyede Shift tuşuna basılı tutarak klasör içerisinde boş bir alana Mouse sağ tuşuna tıklayın ve “Komu Penceresini burada aç” seçeneğini seçin.
Not : Windows XP kullanıcıları “Başlat / Çalıştır alanına CMD” yazıp komut satırını açabilirler. Komut satırını açtıktan sonra “cd ” yazıp enterlayın, ardından “cd androidsdksdkplatform-tools” yazıp enterlayın ve platform tools un olduğu dizine geçiş yapın. Burada ben kendi pc me göre yazdım dizinleri. Ama siz eğer android sdk’yı farklı bir dizine farklı bir klasöre taşıdıysanız komutunuzu ona göre düzenlemelisiniz.


5. Komut penceresi açıldığında “adb devices” yazıp entera basın. Aşağıdaki gibi device yazıp solunda bir anahtar kodu yer almalıdır, bu telefonunuzun bağlı olduğu ve herşeyin yolunda olduğu anlamına gelir. Eğer solda anahtar kodu olupta sağında “unauthorized” yazıyorsa bu cihazınızızın dışardan bağlantıya izin vermediği anlamına gelir, telefonunuzun ekranına bakın orada pc nizin cihazınıza bağlanmaya çalıştığına dair bir bilgilendirme penceresi olmalı ve orada “USB hata ayıklamaya izin verilsin mi ?” gibi bir soru vardır, “Tamam” seçeneğini seçip izin verin. Izin verdikten sonra tekrar “adb devices” komutunu yazın herşeyin yoluna girmiş olması gerekir.

Not : Eğer adb devices yazdığınızda “device offline” veya “offline” şeklinde hata alıyorsanız bu kullandığınız Android SDK ve içerisindeki ADB dosyalarının güncel olmadığı anlamına gelir. Lütfen benim verdiğim linkten Android SDK’nın son sürümünü indirin sorun çözülecektir.6. Telefonunuzun bağlı olduğunu onayladıktan sonra şu komutu yazın ve enterlayın adb shell pm setInstallLocation 2″ eğer bu komut hata verirse (Hata verdiğinde komut satırında uzun bir yazı çıkar, o yazının en üstüne çıkıp baktığınızda komut tanınamadı veya benzeri birşeyler yazar, komut hatasız çalıştığında ise ekranda hiç bir yazı çıkmaz, sanki hiçbişey yazmamışsınız gibi. Yani eğer uzun bir yazı gelirse komut başarısız olmuş demektir ama hiç bir yazı gelmezse başarılı olmuş demektir sonucuna ulaşmalısınız) üsttteki komut başarısız olursa şu komutu deneyin “adb shell pm set-install-location 2” (Tırnaklar olmayacak) 

Komut başarılı olduktan sonra telefonunuzu kapatıp açın yani yeniden başladın ki uygulanan değişiklikler aktif olsun.Artık telefonuzun varsayılan kurulum dizini hafıza kartınız olarak değişti ve ayrıca uygulamalarda “SD Karta Taşı” fonksiyonu aktif oldu. Bundan sonra kuracağınız her uygulama otomatikmen hafıza kartınıza kurulacaktır ancak daha önceden kurduğunuz programlar telefon hafızasında olduğu için bunları SD Karta taşıyıp telefonumuzu rahatlamamız gerekmektedir. Bunun için telefonunuzdan uygulamalara girin ve taşımak istediğiniz uygulamayı açıp SD Karta taşı seçeneğini seçin.Gerekli uygulamaları hafıza kartına taşıdıktan sonra eğer hala hafızada yeterli alan yok uyarısı alıyorsanız bunun sebebi taşıdığınız uygulamaların kalıntılarının hala cihazın hafızasında yer almasıdır. Bunu da cihazın recovery menüsüne girip ilk önce “Wipe Cache” ardından Avandced kısmından “Wipe Dalvik Cache” işlemlerini uygulayarak önbelleği boşaltabilir ve cihazın belleğinde yer açılmasını sağlayabiliriz. Eğer cihazınızda CWM Recovery yüklü değilse sitemizde her cihazın kendi bölümünde CWM Recovery’nin nasıl yükleneceğine dair resimli anlatımlar mevcut.

Uyarı : Komutların hiç birinde baştaki ve sondaki tırnak (“”) işaretlerini yazmayın. O tırnakları komutlar normal yazılardan ayırt edilsin diye yazdım.

227 Okunma 30 Ağu 2014

Yorumlar


Sen de Yorumla!