Android
Bilinen 20 Android Sorunu ve Çözümleri

Android
Bilinen 20 Android Sorunu ve Çözümleri
Merhaba. Mobil cihazlar gün geçtikçe daha yaygın hale geliyorlar ve sahip oldukları yetenekler sayesinde günümüzde bilgisayarları aratmıyorlar. Ülkemizde en yaygın olarak kullanılan mobil cihazlar ise Android işletim sistemini kullanan akıllı telefon ve tabletler. Piyasada her ihtiyaca, her bütçeye ve her beğeniye hitap eden bir Android cihaz bulmak oldukça kolay. Hal böyle olunca Android cihazlar yüksek kullanım oranının doğal bir sonucu olarak en çok problemle karşılaşılan cihazlar arasında. Her teknolojik cihazda karşımıza çıkabilen problemleri çözmek için genellikle yetkili servislere başvuruyoruz. Fakat Android cihazlarda ortaya çıkan problemleri akıllı telefon veya tabletimizi garanti kapsamından çıkarmadan bazen kendi başımıza çözebilmemiz de mümkün. İşte bu yazımızda Android cihazlarda sıkça karşılaşılan problemleri ve Android sorun giderme yöntemlerini bir araya topluyoruz. Dilerseniz bu problemlere ve çözümlerine göz atalım:
Android telefonum açılmıyor, Ne Yapmalıyım?
Android akıllı telefon ve tabletlerimiz farklı nedenlerden ötürü kimi zaman açılmayabiliyor. Donanımsal arızalarda (bataryanın ömrünü doldurması, parça arızası) elimizden cihazı teknik servise göndermek haricinde pek birşey gelmese de yazılımsal problemlerde (sistem güncellemesi sonrası telefonun/tabletin açılmaması, yüklediğimiz bir uygulamaların sistem ayarlarında değişiklik yapması vb.) Android cihazımızı kurtarabilmemiz mümkün olabiliyor. Bu işi nasıl yapabileceğinizi bu yazımızda anlatmıştık:
Android Telefonum Açılmıyor, Ne Yapmalıyım?
Android Sistem Arayüzü Durdu, Ne Yapmalıyım?
Android cihazlarımızda kullanılan Android arayüzünde kimi zaman “Sistem arayüzü durdu” hatasıyla karşılaşabiliyoruz. Bu hata telefonumuzun kilitlenmesine veya uygulamaların düzgün çalışmamasına neden olabiliyor. Bu problemi nasıl çözebileceğinizi bu yazımızda anlatmıştık:
Android Sistem Arayüzü Durdu Hatası Çözümü
Google Play Durduruldu Hatası ve Çözümü
Android cihazların resmi uygulama marketi olan Google Play üzerinden telefon veya tabletlerimizde kullanabileceğimiz uygulamaları ve oynayacağımız oyunları indirebiliyoruz. Fakat kimi zaman Google Play beklenmedik bir şekilde kapanarak hata mesajı verebiliyor. Google Play’i tekrar açmaya çalıştığınızda yine aynı hata mesajıyla karşılaşabiliyorsunuz. Bu problemin nasıl çözüleceğinden bu yazımızda bahsetmiştik:
Google Play Durduruldu Hatası Çözümü
Google Play Üzerinden Uygulama ve Oyun İndiremiyorum, Ne Yapmalıyım?
Eğer Android akıllı telefon veya tabletinizden Google Play’e giriş yapabiliyorsanız ve indirmek istediğiniz uygulama veya oyunun Google Play sayfası üzerindeki “Yükle” tuşuna dokunduğunuzda yükleme tamamlanmıyor veya başlamıyorsa bir önceki maddede yer verdiğimiz çözümdeki Google Play verilerini ve önbelleğini temizlemeyi deneyebilirsiniz:
Google Play Durduruldu Hatası Çözümü
Google Play Üzerinde “Bu Öğe Ülkenizde Kullanılamıyor” İletisiyle Karşılaştım, Ne Yapabilirim?
Bu problem indirmek istediğiniz uygulama veya oyunun ülkenizde kullanıma açık olmamasından kaynaklanıyor. Bu sorunu atlatabilmeniz başlangıçta olanaksızmış gibi görünse de çözüm üretebilmeniz mümkün. Bu yazımızda bu problemi nasıl atlatabileceğinizi resimli olarak anlatıyoruz:
Google Play Ülke Değiştirme Nasıl Yapılır?
Google Play Aramalarımımın Görüntülenmemesini İstiyorum, Ne Yapabilirim?
Google Play, varsayılan ayarlarında değişiklik yapmadığınızda önceden yaptığınız aramaları kaydedebiliyor ve sonrasında size bu aramaları öneriler olarak tekrar sunabiliyor. Bu durum kişisel bilgi güvenliğinizi tehdit ettiği gibi özel kullanım verilerinizin bilginiz haricinde başkaları tarafından görüntülenebilmesine de olanak sağlıyor. Bu güvenlik sorununu ortadan kaldırmanın kolay bir yolu mevcut. Bu yazımızda bu işi nasıl yapabileceğinizden bahsediyoruz:
Google Play Arama Geçmişi Nasıl Temizlenir
Google Play Store Silindi Nasıl Yüklerim?
Rootlanmamış bir Android cihazda Google Play Store servisini silmek mümkün değildir. Ancak Google Play Store devre kalmış olabilir. Bu durumda bu servisi yeniden aktifleştirmeniz gerekecektir.
Eğer rootlanmış bir Android cihaz kullanıyorsanız bu durumda Google Play APK kurulum dosyası ile Google Play yükleme işlemini gerçekleştirmeniz gerekecektir. Rootsuz cihazlarda Google Play’i aktifleştirmeyi, rootlu cihazlarda Google Play yüklemeyi nasıl yapacağınızı bu yazımızda anlatıyoruz:
Google Play Tekrar Yükleme Nasıl Yapılır?
Android Cihazım Kablosuz Ağa Bağlanmıyor, Ne Yapmalıyım?
Android akıllı telefon ve tabletler kimi zaman bir Wi-Fi ağa bağlanırken problem yaşayabiliyor. Ağa bağlanırken “IP adresi alınıyor” döngüsüne giren Android cihazlar genelde ağa bağlanmıyorlar. Bunun yanında kimi zaman ağa bağlansanız bile bağlantınız sık sık kesilebiliyor. Bu tür Android WiFi sorunu örneklerini nasıl çözebileceğinize bu yazımızda değinmiştik:
Android WiFi Sorunu Çözümü
Android Cihazım 3G’ye Bağlanmıyor, Ne Yapabilirim?
Bir Android akıllı telefon veya tabletin 3G’ye bağlanmaması şebeke kaynaklı bir problemse bizim genelde çok yapabileceğimiz birşey olmuyor. Fakat 3G’ye bağlanamama probleminiz Android cihazınızda yaptığınız bir sistem güncellemesi veya SIM kartı takıp çıkarma işleminden sonra başladıysa bu durumun nedeni mobil ağ erişim noktası seçiminin değişmiş olması olabiliyor. Buna benzer bir durumda nasıl çözüm üretebileceğinizi bu yazımızda anlatmıştık:
Turkcell 3G Çalışmıyor, Ne Yapabilirim?
Android Kilit Ekranı Şifremi Unuttum, Ne Yapabilirim?
Eğer Android cihazınızı uzun bir süre kullanmadıysanız bu cihaza tekrar geçiş yaptığınızda önceden ayarlamış olduğunun ekran kilidi şifresini hatırlamayabiliyorsunuz. Bu senaryo daha çok yeni telefonumuz arızalandığında ve teknik servise gönderdiğimiz yeni telefonumuzu beklerken eskisine geçici olarak geri döndüğümüzde karşılaştığımız bir durum.
Android cihazınızın ekran kilidini kaldırmak için yapabileceğiniz şey o cihazı fabrika ayarlarına döndürmek. Bu işlem cihazınızdaki kişisel bilgilerinizi sıfırlayacaktır; bu nedenle içinde önemli fotoğraf, mesaj, dosyalar olan Android cihazlarınızda uygulamanızı önermiyoruz. Peki ekran kilidi açılmayan Android cihazınızı nasıl fabrika ayarlarına döndüreceksiniz? Cevabı bu yazımızda:
Android Şifre Kaldırma Nasıl Yapılır?
Android cihazlarınızda karşılaşabileceğiniz problemler ile ilgili çözümlerden bahsetmeye bir sonraki sayfada da devam ediyoruz.
Android Uygulamaları Yavaş/Aksak Çalışıyor, Ne Yapmalıyım?
Android cihazınızda uygulamalar çalışırken kasılmaların, yavaşlamaların ve aksaklıkların farklı sebepleri olabiliyor. Bu sebeplerin en yaygını RAM belleğin gereksiz uygulamalar tarafından işgal edilmesi. Eğer Android cihazınızdan maksimum verim ve performansı almak isterseniz bu yazımızda anlattığımız yöntemleri uygulaayabilirsiniz:
Android Cihazınızı Hızlandırmanın 5 Yolu
Android Cihazıma İndirdiğim Dosyaları Bulamıyorum:
Android cihazlarınızda indirilen dosyaların konumu varsayılan ayarlarda “Download” klasörüdür. Cihazınızın dahili belleğine dosya gezgininizle erişerek bu klasöre göz atabilirsiniz. Fakat bazı cihazlarda bir dosya gezgini bulunmayabiliyor. Bu durumlarda ES Dosya Yöneticisi adlı uygulamadan faydalanabilirsiniz:
Android Cihazım Açılırken Donuyor, Ne Yapmalıyım?
Android tablet ve telefonlarımız kimi zaman uygulama kaynaklı nedenlerden ötürü açılışta kilitlenip kalabiliyorlar. Bu durumlarda Android cihazımızı güvenli modda başlatarak uygulamaları denetleyebilir ve problem yaratan uygulamaların açılışta aktifleşmesini engelleyebiliriz. Bu işi nasıl yapabileceğinizi bu yazımızda anlatmıştık:
Android Telefon Açılırken Donuyorsa Yapmanız Gerekenler
Android Cihazım Hafıza Kartımı Görmüyor, Ne Yapmalıyım?
Android hafıza kartı sorunu genelde yeni aldığınız hafıza kartlarınızda karşınıza çıkabiliyor. Bunun yanında kullandığınız hafıza kartında da zaman zaman sıkıntılar yaşanabiliyor. Eğer hafıza kartınız yeniyse çözüm biraz daha kolay olacaktır. Android cihazınızda kullandığınız eski hafıza kartınızı içindeki verileri yedekleyip tekrar kullanabilmek için bilgisayarınıza bu hafıza kartını bir kart okuyucu ile bağlamanız ve bir dosya kurtarma yazılımı kullanmanız gerekiyor. Tanınmayan hafıza kartınızı nasıl çalıştıracağınızı ve hafıza kartınız içindeki verileri hangi yazılımlarla kurtarabileceğinizi bu yazımızda anlatıyoruz:
Android Telefon Hafıza Kartını Görmüyor, Ne Yapmalıyım?
Android Cihazımda Dosya İndirirken Problem Yaşıyorum, Ne Yapmalıyım?
Android dosya indirme probleminin farklı nedenleri olabiliyor. Eğer internet bağlantınızla ilgili bir probleminiz yoksa yazılımsal bir sıkıntı dosyaların indirilmesini engelliyor olabilir. Bu durumlarda nasıl çözüm üretebileceğinizi bu yazımızda detaylı olarak anlattık:
Android Dosya İndirme Problemi Çözümü
Android Cihazımı USB Kablo ile Bilgisayarıma Bağladığımda Bilgisayarım Android Cihazımı Tanımıyor, Ne Yapmalıyım?
Bu tür durumlarda problemin kaynağı Android cihazınızı bilgisayarınıza tanıtan USB bağlantı sürücülerinin yanlış sürücüler olması olabiliyor. Bu sürücüleri nasıl kaldırabileceğinizi ve yerine doğru sürücüleri nasıl yükleyebileceğinizi bu yazımızda anlatmıştık:
Android Telefon Bilgisayara Bağlanmıyor, Ne Yapmalıyım?
Android Cihazıma Virüs Bulaştı, Ne Yapmalıyım?
Eğer Android akıllı telefon ve tabletlerinize 3. parti kaynaklardan uygulamalar ve oyunlar yüklüyorsanız kişisel bilgi güvenliğiniz tehlikeye girebilir. Bu uygulamalar içerisinde botnet kodları barındırabiliyorlar ve telefon veya tabletinizi bir zombiye dönüştürebiliyorlar. Bu zararlı kodlar nedeniyle istenmeyen spam mesajlar bilginiz olmadan başkalarına gönderilebiliyor. Ayrıca zararlı mobil yazılımlar hesaplarınızın çalınmasına, Android cihazınızın işleyişinin bozulmasına sebep olabiliyor. Bu tür durumları engellemek için mobil antivirüs yazılımlarından faydalanabilirsiniz. İşte bu yazılımlardan birkaçı:
Android Cihazımızda Yeterli Yer Kalmadı, Ne Yapmalıyım?
Eğer Android cihazınıza yeni uygulamalar indirirken veya dosya transfer ederken yetersiz alan mesajıyla karşılaşıyorsanız depolama alanınızın kullanımını analiz etmeniz ve gereksiz dosyaları temizlemeniz gerekecektir. Eğer Android cihazınızda hangi içeriğin ne kadar yer kapladığını öğrenmek ve yer kaplayan dosyaları kendi elinizle silmek isterseniz Disk Usage & Storage Analyzer oldukça işinize yarayacak bir depolama alanı analiz uygulaması olacaktır:
279 Okunma 24 Eki 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!