Cihazınızdaki Android Güvenlik Açıklarını Ortaya Çıkartan Uygulama: VTS For Android

Akıllı telefonlardaki güvenlik açıklarını daha çok yapılan haberlerden takip ederek öğreniyoruz. Fakat bu açıkların neler olduğunu bizim de öğrenmemiz mümkün. VTS for Android uygulaması, basit bir kullanımla Android’in güvenlik açıklarının listesini yayınlıyor.

Aşağıdaki görsellerin bir tanesi LG G2, diğeri deNexus 5’e ait. Gördüğünüz üzere LG G2’nin (yani benim telefonumda) savunmasız kalmasını sağlayacak birçok açık bulunuyor. (Is Vulnerable:True yazan) Nexus 5’te ise bir sıkıntı görünmüyor.

 

Uygulamayı kullanabilmek için öncelikle aşağıdaki bağlantı üzerinden VTS for Android’i cihazınıza yükleyin. Ardından sağ alt kısımda bulunan ‘arama’ ikonuna tıklayarak cihazınızı taratın. Listede eğer Is Vulnerable:False yazısını görüyorsanız cihazınız, Android açığına karşı korunabiliyor demektir. False yerine True yazıyorsa eğer bu, cihazınız ciddi bir tehlike altında olabilir anlamına geliyor.

Tabii bu duruma karşı sizin alabileceğiniz çok özel bir önlem bulunmuyor. Cihazınızın üretici firmasının, Android’in açıklarıyla ilgili yayınladıkları güncellemeleri beklemekten başka bir çareniz yok. İlgili uygulamayı aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.
 
180 Okunma 09 Kas 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!