Dünyanın yeni yedi harikası şu şekilde sıralanmaktadır; 
Keops Piramidi 
Babil’in Asma Bahçeleri 
Artemis Tapınağı
 Zeus Heykeli 
Rodos Heykeli 
İskenderiye Feneri
 Kral Mausollos’un Mezarı (Halikarnas Mozolesi) 
1- Keops Piramidi Mısırdadır.  diğer  piramitlerin  hepsinin aksine 7.  harika içerisine giren tek piramittir. Keops piramidi, Günümüze değin gelen tek piramit olmasından dolayı  şu anda dünyanın 7 harikası arasında gösterilmektedir. Yapım tarihi  M.Ö 2560 yılı olup ,  khufu isimli firavun tarafından yaptırıldı. Yapımı 20 yılı aşmıştır. Yapımından sonra 43. yüzyıl  dünyanın en uzun yapıtı olarak tarihe geçmiştir. 
2- Babil’in Asma Bahçeleri Babilin Ama Bahçeleri  hasret çeken  kral Nebuchadnezzar’ın karısı için yapılmıştır. Karısının geldiği ülkeye  hasret çekmemesi için kendi bulunduğu krallığına da dünyanın en güzel bahçelerini inşa ederek ülkesine çektiği hasreti son buldurmuştur. 
3- Artemis Tapınağı Artemis tapınağı  M.Ö 550 yılında efes antik kentde yapılmıştır. Tamamı mermerden olup ,   o dönemin kralı olan croesus tarafından yaptırılmıştır.  Bronz taşlarla kaplanmış hem pazar yeri hemde dini müessese tarafından kullanılmaktadır. 
4-Zeus Heykeli  Bu heykel M.Ö 450 yıllarında Olympia’da yapılmış,  Yunanlıların en büyük tanrısı kabul ettiği  zeus için özel yapılmıştır. Olimpiyat oyunları sırasında  391 yılında putperestlik olarak görülmesi esnasında zeus tapınağı kapatıldı. Heykel zengin varlıklı yunanlılar tarafından constantinople’e taşınmış ve burada 462 yılında çıkan büyük yangına kadar kalmıştır. 5- Rodos Heykeli Rodos heykelinin Yapımı tam 56 senedir. Bu yapıt dünyanın 7 harikasından biri kabul edilmiştir.  Bu heykel oldukça büyük olmasının yanı sıra insanlar için birlik ve beraberliğin simgesiydi. M.Ö 226 yılında  bir deprem den sonra  heykelin ufak bir kısmı kırıldı. Yüz yıl boyu harebe halinde kalan yapıtın hurdalarını suriyeliler ve yahudilere sattılar. 6- İskenderiye Feneri Büyük iskenderin ölümünün ardından  mısır civarındaki iskenderiye’yi kendi ülkesine başkent yaptı. Bu ülkedeki  faros adasına bir fener yapılmak istendi. 117.m uzunluğundaki bu fenerin en büyük özelliği aynasıydı. Aynanın yansıttığı ışık yaklaşık olarak 50 km mesafeden görülebiliyordu.Yaşanılan depremler neticesinde oldukça fazla zarar gördü.1480 yılında memlüklüler tarafından şehri korumak için yapılacak olan yapı için parçaları kullanıldı. 7- Kral Mausollos’un Mezarı (Halikarnas Mozolesi) İsmindende  anlaşılacağı üzere krala özel  kızı ve karısı tarafından yapılmış bir mezardır . Bodrum yakınlarında yapılan bu yapıt M.Ö 350 yılında yapılmıştır. 16. y.y. da bu yapı  oldukça geniş güvenlik önlemleriyle korundu.Haçlı seferlerinin olduğu yıllarda bugün ki bodrum kalesinin yapımı için , mezarın neredeyse tüm malzemeleri kullanıldı. 

224 Okunma 29 Haz 2014

Yorumlar


Sen de Yorumla!