E-Devlet Askerlik sorgulaması için hemen tıklayınız. E devlet sistemi üzerinden askerlik sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar haberimizden yararlanabilirler. Yapılan açıklamalara göre askerlik sorgulamasında yeni bir dönem başladı. Online olarak nerede askerlik yapacağınızı öğrenmek için aşağıda verdiğimiz bağlantıyı kullanabilirsiniz. İşte detaylar.

E-Devlet Askerlik sorgulaması için hemen tıklayınız. E devlet sistemi üzerinden askerlik sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar haberimizden yararlanabilirler. Yapılan açıklamalara göre askerlik sorgulamasında yeni bir dönem başladı. Online olarak nerede askerlik yapacağınızı öğrenmek için aşağıda verdiğimiz bağlantıyı kullanabilirsiniz. İşte detaylar.

Askerlik sorgulaması yapmak için tıklayınız

“e-Devlet” üzerinden sunulan “Askerlik Durum Belgesi” hizmeti, içeriği ve kapsamı genişletilerek kullanıma açıldı.

“e-Devlet”ten yapılan yazılı açıklamaya göre, “Askerlik Durum Belgesi Sorgulama” linkinden daha önce yalnızca askerlik görevini tamamlamış olan kişilerin faydalanabildiği, yenilenmiş haliyle ise askerlik görevini ifa etmiş, askerlik görevinden muaf olmuş ve askerlik yükümlülüğü olduğu halde çeşitli nedenlerle ertelenmiş olan vatandaşların bu bilgilerini daha detaylı olarak görüntüleyebileceği kaydedildi.

Ayrıca, Askerlik Durum Belgesi’nin barkodlu çıktısının alınabileceği, ilgili makamlara ibraz edilmesi halinde e-Devlet üzerinden doğrulamasının yapılabileceği bir hizmet olarak tekrar tasarlandığı ve uygulamaya konulduğu belirtildi.

Askerlik Yeri Sorgulama

Askerlik yeri sorgulama için vatandaşların E-Devlet sistemine giriş yapması yeterli olmaktadır. E-Devlet sisteminde yer alan Milli Savunma Bakanlığı’nın menüsündeki işlemler üzerinden tüm askerlik işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu bakımdan gerek askerlik yeri sorgulama gerekse de adres ve telefon bilgileri gibi detaylara ulaşabilirsiniz. Askerlik alımları dönem dönem olarak yapılır ve halk arasında buna celp adı verilmektedir. Bu bakımdan kişiler askerlik yerini öğrenmesi için bu celp dönemlerinin açıklanması ve yer bilgilerinin açıklandığının ilan edilmesi ile birlikte portala giriş yaparak öğrenmesi mümkündür.

E-devlet üzerinden çıktısı alınan “Askerlik Durum Belgesi” ile tüm resmi işlemler için kamu kurumlarında kullanılabilecek. E-devlet üzerinden alınan bu belgeyi ilgili kurumlar “Askerlik Durum Belgesi Doğrulama Hizmetini” kullanarak vatandaşlık numarası ile barkod numarasını eşleştirerek belge kontrolü yapabilirler. Bu hizmetten askerliğini yapmış ve askerlikle ilişiği kalmayan vatandaşlar faydalanabilirler. Tescil veya benzer askerlikle ilgili işlemler için ise askerlik şubelerinden yapılmaktadır. – See more at: http://www.e-devletsorgula.com/e-devlet-uzerinden-askerlik-durum-belgesi-sorgulama.html#sthash.CBU0dARy.dpuf

Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

Vatandaşların askerlik durumlarını gösteren belge için e devlet girişi sonrasında askerlik durum belgesi sorgulama yapması gerekir. E devlet girişi sonrasında ilgili bakanlık menüsünde yer alan durum belgesi ile birlikte sizler de askerlik durumunuzu görüntüleyebilir ve sonrasında belgeyi indirerek bu belgeyi kullanabilirsiniz. Özellikle kişilerin askerlik durumu ile ilgili bilgi istendiğinde yapılacak olan e devlet girişi ile belirtilen belgeye sahip olmanız yeterli olacaktır. Böylecesizler de askerlik durumunuzu gösterecek ve kanıtlayacak belgeyi temin edebilirsiniz.

E devlet girişi konusunda sorun yaşayan vatandaşlar, e devlet girişi sayfasındaki yardım bağlantıları üzerinden gerekli işlemleri yaparak yeniden şifre belirleyebilir ya da mevcut sorunları gidererek tekrar e devlet kapısı için giriş işlemlerini yapabilir. Bu bakımdan sizler de sorunsuz bir şekilde giriş yapabilir ve askerlik konusundaki tüm işlemlerini yerine getirebilirsiniz.

E-Devlet şifre işlemleri

1- E-Devlet şifresi

e-devlet şifresi kullanarak, e-devlet sistemi üzerinden işlem yapabilmeniz için, bir e-devlet şifresi almanız gereklidir. Bu durumda, e-devlet şifrenizi herhangi bir PTT şubesine başvuru yaparak temin edebilirsiniz. Başvurduğunuz PTT şubesinde, e-Devlet şifresi alım işlemleri için, sizden 2 TL ücret ve bir takım kişisel bilgileriniz talep edilecektir ve bunların ardından şifrenizi almış olursunuz. e-Devlet şifrenizi temin ettikten sonra, kamu kuruluşları ile ilgili işlerinizi, e-devlet sistemine giriş yaparak ve burada T.C kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi kullanarak yapabilirsiniz.
Eğer, mobil imza yöntemi ile e-devlet sistemi üzerinden işlem yapmayı tercih ettiyseniz, yapmanız gerekenler şöyledir;

2- Mobil imza

Mobil imza, e-devlet tarafından herhangi bir ücret talep edilmeden, vatandaşlara sunulmaktadır. Fakat mobil imzanın alınması aşamasında, GSM operatörleri tarafından, kullanıcılardan belirli bir miktar ücret talep edilmektedir. Mobil imza, güvenlidir ve elektronik imza görevi üstlenir. Mobil imza aynı zamanda, ıslak imza niteliğinde bir imzadır. Mobil imza ile e-devlet sistemini kullanmak için yapmanız gerekenler; T.C kimlik numaranızı, GSM numaranızı ve GSM türünüzün bilgisini sistemde bulunan ilgili bölümlere doldurmak olacaktır. Böylece e-devlet uygulamasını kullanabilirsiniz.
Bir diğer yöntem olan elektronik imzanın özellikleri ise şöyledir;

3- Elektronik imza

Islak imzaya eşdeğer olan elektronik imza, sanal ortamda bulunan belgeye aktarılması yolu ile kimlik tespitinde kullanılan bir imza çeşididir. Elektronik imza ile e-devlet uygulamasını kullanmak için sadece, T.C kimlik numaranızı kullanmanız yeterli olacaktır.


E-Devlet Askerlik sorgulaması için hemen tıklayınız. E devlet sistemi üzerinden askerlik sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar haberimizden yararlanabilirler. Yapılan açıklamalara göre askerlik sorgulamasında yeni bir dönem başladı. Online olarak nerede askerlik yapacağınızı öğrenmek için aşağıda verdiğimiz bağlantıyı kullanabilirsiniz. İşte detaylar.
164 Okunma 08 Kas 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!