Son günlerde büyük bir hızla yayılmakta olan yeni nesil bir facebook virusunden bahsetmek istiyorum. Facebook’ta son zamanlarda devamlı şu tarz mesajlar görmeye başladım
“Arkadaşlar yeni slayt videomu yaptım , lütfen izler misiniz ? ” ,
“Arkadaşlar resimlerimin slaytını oluşturdum izleyip yorum yapar mısınız ? “,
“arkadaşlar videoyu izler misiniz ? “
gibi mesajlar, yazının başından bunu söylemem lazım bu tarz mesajlara kesinlikleinanmayın bu tarz paylaşımlar video yada slayt değildir ,bu paylaşımlar hepsi bir çeşitVİRUS‘dür.  Bu numaraları yermiyiz diyebilirsiniz ama türk halkının ne kadar meraklı olduğunu bildiğim için ve de bu mesajlardan çok fazla görmeye başladığım için bu yazıyı yazma gereği duydum.
ilk olarak facebook haber kaynağınızda böyle bir mesaj görürseniz uzak durun
slayt1
dayanamadınız ve tıkladınız böyle bir ekran ile karşılaşıcaksınız, Bu Videoyu İzleyebilmek için Flash Playerı Güncelleyin diye bir yazı çıkar siz de bu uyarıya inanıp Flash Player i güncellemek için videoya tıkladığınız zaman (Video playeri görünümdeki kutunun içindekiyükle  butonuna)tıklarsanız AdobeFlashPlayer.exe , FlashPlayer.exe , Player.exe bu üçünden biri bilgisayarınıza inmeye başlar, bu indirdiğin dosyalar kesinlikle flash player değildir bunlar virustür!
slayt2
Sizi bir konuda uyarmam gerekiyor, İndirdiğiniz dosyalarda kaydetme aşamasındayken URL kısmına bakarak dosyanın nereden indirildiğine ve program imzalarına dikkat ediniz. Şüphelendiğiniz dosyaları yüklemeyiniz.
Çözüm olarak 2 yöntem önerebilirim.
1. Combofix daha önceki yazılarımda combofixin özelliklerini ve ne kadar faydalı bir program olduğunu anlatmıştım, combofix bu sorundada virusu temizleme konusunda oldukça başarılı olduğunu görüyoruz.
Combofix işlemini bitirdikten sonra 2. adıma geçmeniz gerekiyor.
2. Avast Browser Cleanup Tool (Avast tarayıcı temizleyici) Bu yazılımı indirip çalıştırdığınızda karşınızda gelen ekranda tarayıcınızı seçmeniz gerekiyor tarayıcınızı seçtikten sonra “tarayıcının ayarlarını ön tanımlıya döndür” gibi bir seçenek olacak bunu seçerseniz virusten tamamen kurtulmuş olacaksınız.
226 Okunma 25 Ara 2013

Yorumlar


Sen de Yorumla!