Android AndroidAndroid işletim sistemi dünya çapında yaygın hale geldikçe, Google işletim sistemini daha fazla elektronik cihazlara dahil etmeyi hedefliyor. Üstelik arama motoru devinin son çalışmalarına bakıldığında mobil cihazlardan farklı bir sistem yapısı oluşturuyor. Bunun ilk örneğini giyilebilir teknolojik cihazlar için geliştirilen ve kısa süre önce duyurulan Android Wear işletim sisteminde görmüştük. Giyilebilir aksesuarların son dönemde bir patlama yaşaması elbette Android Wear’in oluşturulmasındaki temel etken.

Google’ın Android’i değişik kategorilerde yer alan cihazlar için farklı bir yapıda sunması bundan sonraki süreçte de davam edecek. Google bundan sonraki hedefi ise evdeyken günün büyük bölümünde beraber vakit geçirdiğimiz TV’ler olacak.
TheVerge sitesinin elde ettiği bilgi ve görüntülerden anlaşıldığı kadarıyla Google, Androd TV’yi geliştiriyor. Android TV, Google’ın daha önce bu kategoride yaptığı çalışmalar olan Google TV ve Chromecast multimedya akış cihazından tamamen farklı bir yapıda.
Android TV, bir süre önce Amazon’un duyurduğu Fire TV’ye benzer bir yapı ve menü içeriği sunacak. Aradaki en önemli fark ise Android TV muhtemelen açık kaynak kodlu olacak. Android TV’nin en keyifli yanı belki de basit arayüzü olacak. Akıcı, hızlı çalışacak şekilde tasarlanan ve eğlence platformu olan Android TV’de içerikler en az zorlukla bulunacak. Google’ın kendi bünyesindeki geliştiricilerin yanı sıra Vevo, Hulu, Netflix ve Pandora gibi üçüncü parti geliştiricilerle de çalışma içerisinde olduğu görülmektedir. Google Play Store’da yer alan tüm içeriklerden yararlanacak Android TV’de kontrol 4 yönlü bir kumanda ile sağlanacak.
Android TV’nin 25-26 Haziran tarihlerinde düzenlenecek Google I/O 2014 etkinliğinde tanıtılması bekleniyor.
android tv theverge 7 1020 Google, Android TVyi GeliştiriyorAndroid TV 31 Google, Android TVyi Geliştiriyor
171 Okunma 17 Nis 2014

Yorumlar


Sen de Yorumla!