AndroidGoogle Rank Brain Algoritması Aktif Halde

Google arama sonuçlarında artık yeni bir döneme geçiyor. Google Rank Brain Algoritması şu an aktif halde. Haberi ilk duyuran Bloomberg oldu.
RankBrain Nedir?
Devreye girdiği haberi dün duyurulan Google’ın yeni hizmeti rank brain, arama sonuçlarının daha iyi hale getirmek için hazırlanan bir yapay zeka.
Alışık olduğumuz algoritmalardan farkı, kullanıcı davranışları ve arama sonuçlarını analiz edip kendi kendine öğrenebilmesi.
Yapay Zeka Nedir ?
Yapay zekalara bilim kurgu filimlerinde karşımıza çıkan insan gibi düşünen ve davranış gösteren robot ve bilgisayarlardan biliyoruz.
RankBrain yapay zekası şimdilik bu derecede akıllı değil. Gelecekte nasıl olacağını henüz kestirmek zor. Google yapay zeka’yı dil çeviri hizmetleri içinde kullanırsa, ileride daha doğru ve güzel çeviriler görebileceğimiz gibi belki yakın gelecekte Google bize sesli yanıt veren gelişmiş bir yapay zekada sunabilir. Hayal gücümüz olduğunu düşünsek bile google bu tip şeyleri seviyor.
RankBrain Seo Optimizasyon ?
Google RankBrain mevcut sisteme şu an %15 kadar etki etmekte. %15 etki ile bu algoritmanın devreye sokulması, google’ın yeni yapay zekasına çok güvendiğini gösteriyor ve google’da %1 lik etkiler bile milyonlarca sıralamanın yer değiştirmesi anlamına geliyor. Farklı haber kaynaklarına göre şuan RankBrain genel seo kuralları yapısına bağlı kalıyor ve doğru yapılmış genel seo altyapıları ile tutarlı şekilde hareket ediyor.
RankBrain Seo ve arama sonuçlarını nasıl etkileyecek ?
RankBrain arama sonuçlarının şu an sadece bir parçası. Google’ın panda ve penguen gibi algoritmalarını destekleyecek 3. bir algoritma gibi düşünebiliriz. Arama sonuçlarına etkisi şu anda çok büyük olamayacak. Kısa vadede etkileri küçük olsa da kendine kendini geliştirip öğrenebildiği için uzun vadeli etkilerinin seo optimizasyon yapan insanlar için büyük olacağını tahmin edebiliriz.
RankBrain Arama Sonuçlarını Filitreleyecek. Google burada bize internet kalitesinde en çok önem verdiği şeyin spam olduğunu bir kez daha gösteriyor.
Doğru içerik filitreleri ile içerik ve arama sonuçları birbiriyle daha doğru eşleştirilerek daha doğru sonuçlar ortaya çıkartacak.
Google AI
Google son zamanlarda video ve ses teknolojileri gibi bir çok yeni teknolojiye yatırım yapıyor.
Daha önceki Roller Coaster Etkisi Yaşayabiliriz adlı makalemizde, google’ın yeni bir algoritma testi yaptığı üzerine bir yazı yazmıştık. Biz bu algoritma testlerinin panda ve penguen ile alakalı olduğunu düşünsek dahi google bu güncelleme ile bizi biraz şaşırttı.
264 Okunma 28 Eki 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!