IŞİD KİMDİR?

10 soruda IŞİD…

Musul’dan Rakka’ya uzanan alanda hâkimiyetini pekiştiren IŞİD kimdir? 10 soruda IŞİD…

IŞİD KİMDİR?
Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD), Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren silahlı bir örgüt. Selefi ideolojiye sahip IŞİD Irak, Suriye, Filistin ve Ürdün topraklarını içine alan bölgede Şeriat’a dayalı bir devlet kurmak istiyor. IŞİD ve lideri Ebu Bekir Bağdadi, ABD, AB ve Türkiye’nin “terörizm listesi”nde yer alıyor.

Musul’dan Rakka’ya uzanan alanda hâkimiyetini pekiştiren IŞİD kimdir? 10 soruda IŞİD…

NE ZAMAN KURULDU?

Örgüt 2004 yılında “Tevhid ve Cihat” adıyla Ebu Musa Zerkavi tarafından Irak’ta kuruldu. Sonrasında Usame Bin Ladin liderliğindeki El Kaide’ye katıldı. El Kaide’ye katıldıktan sonra adını “Mezopotamya’da El Kaide” olarak değiştirdi.

2006’da yayınlanan bir videoda Zerkavi, “Mücahitler Şurası Konseyi”ni kurduklarını açıkladı. Irak’taki Zerkavi, 7 Haziran 2006’da ABD güçlerince düzenlenen bir operasyonda öldürüldü. Yerine Ebu Hamza el Muhacir geçti. 2006 yılının sonlarında El Kaide’ye yakın Ebu Ömer el Bağdadi ise liderliğini yaptığı “Irak İslam Devleti”ni kurduklarını açıkladı.
EBU BEKİR EL BAĞDADİ DÖNEMİ
2010 Nisan’ında, ABD ve Irak güçleri, Sisar bölgesinde Ebu Ömer el Bağdadi ve Ebu Hamza el Muhacir’in kaldıkları eve ortak bir operasyon düzenledi. Operasyonda her ikisi de öldürüldü. Ebu Bekir El Bağdadi örgütün yeni lideri oldu.
Ebu Bekir El Bağdadi, 11 yıl içinde, dünyanın en güçlü cihatçı lideri haline geldi. Pazartesi akşamı ise ona bağlı militanlar bir gecede Musul’u ele geçirdi. Suriye ve Irak’ta çok sayıda yerleşimi ele geçiren, Lübnan’a da kolu uzanan Irak ve Şam İslam Devleti, El Kaide’nin en etkin kolu olarak artık El Kaide liderliğine bile kafa tutuyor.
 
198 Okunma 25 Eyl 2014

Yorumlar


Sen de Yorumla!