Android AndroidDünyanın en popüler mobil işletim sisteminin bir sonraki güncellemesi olan Android 5.0 Lollipop Geliştirici Sürümü dün tanıtıldı. Android L olarak tanıtılan sürüm özellikle performans odaklı ciddi güncellemelere sahip ve yeni bir dizayn içermekte. İşte tanıtımda öne çıkanlar…

Android 5.0 Lollipop / 

Android Tasarımı

Android devamlı olarak kendi ekosistemini geliştirmekte ve aynı şey aslında Google’ın son dönemlerde benimsediği tasarım prensipleri için de söylenebilir. Google genelde yeni uygulamalarında bir sonraki Android platformunun tasarımına yönelik küçük ipuçları verir, bu yılda tanıtım da aynısı oldu.
Daha renkli, eğlenceli fakat sade çizgiler taşıyan tasarım “Material Design” olarak tanımlanıyor. Material Design, çeşitli arayüz unsurlarına fonksiyonellik kazandırmanın yanında çok boyutlu bir platform olan Android’in uygulamalarının farklı cihazlara uygun olarak görselde daha hızlı bir şekilde optimize edilebilmesini sağlıyor. Google tarafından revize edilen Roboto sistem fontunu kullanacak olan yeni Android arayüzü artık üreticilerin kendi arayüz çalışmalarına gerek duymayan saf bir Android arayüzünün mümkün olabileceğini de gösteriyor.
172 Okunma 28 Haz 2014

Yorumlar


Sen de Yorumla!