Nedir bu SLAX?
Hiç düşündüğünüz olmuşmuydu taşınabilir bir işletim sisteminin olduğunu, olabileceğini? Her an istediğiniz sistemde, istediğiniz zaman sadece tak-kullan şeklinde çalışmalar yapabileceğinizi? Ben şahsen düşünmüştüm, düşünmekle yetinmedim ve Linux’un bu düşünceme bir cevabı olmalı diyerek araştırmamı yaptım. Hayalimdeki sistemin aynısını yapmışlar adamlar, işte bu yüzden Linux’u seviyoruz..
Nasıl çalışır?
SLAX, Linux’un en eski dağıtımlarından biri olan Slackware tabanlı işletim sistemidir. Çalışma mantığı zaten belli, bir diske yada USB diske ISO formatı yazdırılarak sistem tarafından boot edilir. Copy to RAM özelliği ile sistemdeyken yaptığınız ayarlar, kaydettiğiniz dosyalar gibi işlemler hafızaya kaydedilir. Böylece bir sonraki sistemi açışınızda sıfırlanma olmaz, kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
Nasıl yüklerim?
Gayet basit. Daha önce herhangi bir ISO formatı yazdırdıysanız daha da basit. Öncelikle 200 MB küsür olan ISO dosyamızı slax.org/tr/download.php adresinden indiriyoruz. Ben indirme falan uğraşamam diyorsanız slax.org/tr/ adresinden $25’a 16 GB USB disk içine kurulu olarak sipariş edebiliyorsunuz. Ammavelakin ürün yurtdışından geleceği için en az 2 hafta içinde elinize geçer diye düşünüyorum. O kadar bekleyemem bari dosyalarla uğraşayım diyorsanız; sistem belleğiniz (RAM) 4 GB altında ise 32bit, 4 GB ve üstü ise 64bit ISO kalıbını indirin. Size uygun olan kalıbı indirdikten sonra ISO kalıbını yazdırmamız gereken bir USB disk gerekiyor. Daha sonra ISO kalıbını diske yazdırmak için Universal USB Installer yazılımına ihtiyacımız olacak. Bunu da http://goo.gl/Ebx1rc adresine girerek indirebilirsiniz.
Kalıbı yazdırmak için Universal USB programına giriyoruz, bizden kullanım sözleşmesini kabul etmemizi isteyecektir, her sözleşmeyi okumadığımız gibi bunda da I agree diyerek devam ediyoruz. İlk adımda bizden işletim sistemini ve dağıtımını isteyecektir. Biz Other Distros Alphabetical listesi altında bulunan SLAX’i seçiyoruz. İkinci adımda bizde ISO kalıbını belirtmemizi istiyor, Browse’a tıklayarak kalıbımızı seçiyoruz. Üçüncü adımda ise USB diskimizi belirterek Create diyoruz ve gelen soruya Evet diyerek devam ediyoruz. Kısa süre içinde yazdırmayı bitirecektir. Artık tak-çalıştır-kullan işletim sisteminiz oldu, hayırlı olsun ne diyelim 🙂
“Ben bunu nasıl açacağım kardeşim?” diyorsanız internet üzerinden USB boot şeklinde biraz araştırma yaparak rahatlıkla bulabilirsiniz. Biraz da siz araştırın ama olmuyor böyle hep ben, hep ben 🙂
310 Okunma 07 Tem 2014

Yorumlar


Sen de Yorumla!