Android

Nokia, ‘Android’ düğmesine bastı

Nokia’nın yakın gelecek planları arasında akıllı telefon pazarına geri dönüş niyetinin olduğunu zaten bilinen bir şey olsa da Finlandiye menşeli dev şimdiye kadar bu yolda basına yansıyan çok da somut adımlar atmamıştı.

Bildiğimiz gibi ‘Cihaz ve Servisler’ Bölümünü Microsoft’a satışınınertesinde, yapılan anlaşma gereği 2016 yılının son çeyreğine kadar kendi markası altında akıllı telefon üretmesi yasak olan Nokia, bu kısıtlama karşısında ‘yan yola’ saparak diğer üreticilere ürettirip ‘Nokia tarafından tasarlandı’ yahut ‘Nokia tarafından güçlendirildi’ gibisinden ibarelerle işini sürdürebilme şansına sahip. Ki zaten Meizu ile yapılacağı konuşulan muhtemel iş ortaklığı da bu türden bir zeminde vücuda getirilecek. Bunun yanısıra tablet gamında zaten bir kısıtlama olmadığı için dilediği gibi kendi markası altında üretip, satabiliyor. Geçtiğimiz günlerde yaygın satışına başlanan Nokia N1 bunun örneği.

Fakat tabii Nokia’nın asıl hedefi 2016 yılının son çeyreğine gelindiğinde tekrardan kendi ismi altında mobil pazara dönüş yapabilmek. İşteReuters’ın aktardığı habere göre, Nokia’nın Linkedin’e verdiği ‘Android platformunda uzman yazılım mühendisleri arıyoruz‘ temalı ilanlarına baktığımızda firmanın Android ekosistemine dahil olma planlarını yoğunlaştırdığını anlamak hiç zor değil.

Tabii akıllı telefon pazarındaki rekabetin her geçen yıl biraz daha yoğunlaşması ve özellikle de Çin merkezli firmaların agresif fiyatlandırmaya sahip kaliteli cihazları üretmeye başlaması neticesinde bugün artık Apple ile Samsung haricinde kar edebilen hiçbir ana akım üretici kalmadığının da altını çizmemiz gerek.

Nokia’nın halen ciddi bir isim değeri -dahası bu ismin psikolojik katma değeri- olduğu muhakkak ama bu avantaj Nokia’nın Android ekosistemi içerisinde istediğini elde edebileceğinin garantisi de değil kesinlikle.


Zaten Nokia’nın da tüm meyvelerini aynı sepette toplamamaya özen göstermesini ve tabii ki buna paralel Alcatel-Lucent satın alımıyla ağ teknolojileri pazarına giderek daha çok önem vermeye başlamasını bu açıdan değerlendirmemiz gerek.

222 Okunma 11 Ağu 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!