Android Android

Nokia’dan Android için Z Launcher

Nokia’nın Android cihazlarda kullanabileceğiniz ana ekran başlatıcı yani “launcher” uygulaması Z Launcher duyuruldu.

Geçtiğimiz yıllar akıllı telefon pazarının lider firmalarından biri olan Nokia, Android ve iOS’un çıkması ile düşüşe geçmişti. Yeniden pazarda tutunma konusunda Microsoft ile anlaşan ve çok sayıda Windows Phone işletim sistemine sahip akıllı telefonlarını sunan firma başarılı satış rakamlarına ulaşmıştı. Windows Phone pazarının açık ara lideri olan ve bu ekosistemin büyümesine en büyük katkı sağlayan üreticilerden biri olan Nokia, geçtiğimiz aylarda Microsoft tarafından satın alınmıştı.
Mobil Dünya Kongresi’nde sürpriz bir şekilde Android işletim sistemine sahip üç farklı akıllı telefonunu duyuran Nokia’nın Android için yaptığı atılımlardan bir yenisi duyuruldu. Nokia‘danAndroid cihazlarda kişiselleştirme konusunda kullanıcıların büyük yardımcısı olan launcher yani ana ekran başlatıcısı “Z Launcher” tanıtıldı. Şaşkınlıkla karşılanan bu uygulama şu anda test aşamasında olarak gösteriliyor.
Nokia_Android_Z_Launcher_scroll_2
Google Play Store’de indirilmeye sunulmasına rağmen özel olarak hazırlanan Z Launcher, sitesinde indiriliyor. Farklı bir tasarıma ve deneyime sahip olan bu launcher, diğerlerinden farklı olmasıyla öne çıkıyor. Nokia‘nın hazırladığı Z Launcher‘da en sık kullandığınız uygulamalar otomatik bir şekilde ana sayfaya ekleniyor. Bu işi de günün farklı saatlerine göre yapıyor. Mesela sabah kalktığınızda kullanabileceğiniz uygulamaları sizlere sunuyor.
Nokia_Android_Z_Launcher_scroll_3
Z Launcher‘ın en öne çıkan özelliklerinden biri de ekrana tıklamadan uygulamaları açabilmek. İstediğiniz uygulamaların baş harfini ekrana çizerek uygulamaları açma imkanınız bulunuyor. Bu konuda diğerlerinden çok farklı ve başarılı olan bir özellik.
Şimdilik test aşamasında olan Z Launcher, hazırlanan site üzerinden indirilebilir durumda. Sitede verilen bilgiler arasında Samsung Galaxy S3, Galaxy S4, Galaxy S5 ve Nexus 5′te çalıştığı belirtilen Z Launcher‘ın Android 4.1 ve üzeri diğer cihazlar da da çalışabileceği belirtiliyor.  Ayrıca gelen bilgilere göre Moto X, HTC One ve Sony Xperia Z1‘de de kullanılabildiği gelen bilgilerin arasında. Şimdilik sadece İngilizce dil seçeneğinin de yer aldığını söyleyelim.
Sizde Android akıllı telefonlarınızda başarılı bir launcher uygulaması olan Z Launcher‘ı buradantest edebilirsiniz.
166 Okunma 20 Haz 2014

Yorumlar


Sen de Yorumla!