Android Android

Samsung Galaxy S4 Active, bu sene suya ve toza karşı korumalı olan yüksek kaliteli akıllı telefonlar arasında Sony Xperia Z’den sonra ikinci çıkan telefon. Xperia Z, sadece dayanaklı değil, aynı zamanda şık ve teknik özellikler açısından da büyüklerin liginde oynuyor. Bugünkü test raporumda Galaxy S4 Active gerçekten de yüksek beklentileri karşılıyor mu, bunu sizinle paylaşacağım.
galaxy s4 active 1
© AndroidPIT

Tasarım ve işçilik

Samsung, bu cihazda amiral gemisi telefonu S4’ün dizaynından çok uzaklaşmamış. Sadece tasarım dilini güçlendiren ve dış mekanlara uygun vurgular söz konusu. Gövdesi biraz daha kalın ve üst ve aşağı yanları su geçirmez plastikle kaplanmış. Mikro USB girişi bir kaplamayla korunmuş ama kulaklık girişi açık. Dört ayrı noktadan da iyice perçinlenmiş ve aleti sımsıkı tutuyor.
galaxy s4 active 15
Su geçirmez plastikle köşeleri kaplanmış / © AndroidPIT
galaxy s4 active 17
Dört ayrı noktadan perçin çivileri, S4 Active’e dış mekanlara uygun havalı bir görünüş sağlıyor / © AndroidPIT
Çıkarılıp takılabilir pil kapağıysa bal peteği deseniyle kaplanmış, kamera lensini yumuşak bir plastik çevreliyor. Cihazın ön tarafında, en fark edilir özelliğiyse, ekranın altındaki, üç tane kromla sembolleri kabartılmış, dokulu donanım tuşu. Açıp kapama düğmesinin, hatta ses düzeyi düğmelerinin bile dokulu yüzeyleri var.
galaxy s4 active 13
Ekranın altındaki donanım tuşlarının dokulu yüzeyleri var  / © AndroidPIT
galaxy s4 active 14
Hoparlör ve açıp kapama düğmesinin de öyle / © AndroidPIT
Tüm bu dış aksesuarların tabii ki cihazın ağırlığına etkisi var. S4 Active 151 gram ağırlığıyla, aynı boyuttaki akıllı telefonlara göre fark edilir şekilde daha ağır. Ama her şeyden önemlisi, işçiliği gerçekten çok iyi ve sağlam, parçaları arasında gereksiz boşluk ya da sallanan gevşek parçalar yok.
Önemli bir uyarıysa, cihazın içindeki hassas parçalar, cihazın çevresindeki su geçirmez plastikle korunduğu için, pil kapağını sıkıca kapamazsanız, su hemen alt düzeneğe girer.

Ekran

Çaprazlama ölçüldüğünde 5 inç olan S4 Active’in de ekran çözünürlüğü 1920*1080 piksel, ki bu S4’te de aynı. Farkı ise, ekranın tipinin farklı olması. Samsung, S4’teki AMOLED ekrandan farklı olarak, Active’i IPS ekran ve LCD paneliyle donatmış. İkisini yan yana koyduğunuzda, güçlendirilmiş versiyonu çok daha parlak ve açık bir görüntü veriyor ve beyaz alanları da daha temiz görünüyor.
galaxy s4 active 10
S4 Active (solda) ve S4 (sağda) arasındaki apaçık ekran farkı var / © AndroidPIT

Yazılım

Konu yazılıma geldiğinde, S4 Active’in S4’ten geri kalır yanı yok. Android 4.2.2 ile tamamlanmış S4 Active, TouchWiz kullanıcı arayüzüne ek olarak, harika işaret, hareket, ses ve yüz tanıma kontrollerine (akıllı ekran) sahip. S4 serisindeki bazı telefonlar, özellikle S4 Mini ve Zoom, gerekli sensörleri olmadığı için bu özelliklerden yoksunlar.
S4 Active’in birkaç ekstra özelliği daha var. Mesela kapalı ekranınızı, bir el fenerine dönüştürebiliyorsunuz. S4’un özelliklerinden biri de harita yazılımı uygulaması, ape@map’in PRO versiyonunun da olması geliyor. Bir yıl önce piyasaya sürülen bu uygulama, çevrimdışı, GPS ile yön bulabiliyor ve dağ tırmanışı, bisiklet sürme ve kayak yollarını da gösteriyor.

İşlemci ve performans

S4 Active, S4’teki aynı işlemciyle geliyor. Qualcomm Snapdragon 600  4 çekirdekli ve 1.9 GHz ile çalışan chipseti, 2 GB RAM ile tamamlanmış. Bu da cihazın diğer tüm Android telefonlarından daha iyi performans gösteren ve günümüzün en gelişmiş teknolojisine sahip telefon olduğunu gösteriyor.

Kamera

S4 Active 8 MP’deki çekimlerde, S4’e göre biraz daha düşük performans gösteriyor. Ancak cihaz megapikseldeki açığını, suda çekim yapma modunun da içinde olduğu birçok fotoğraf moduyla telafi ediyor.  Suyun altında iseniz ses butonunu deklanşör gibi kullanarak fotoğraf çekebiliyorsunuz ama bu sadece 2 MP’lik ön yüz kamerasıyla mümkün oluyor.
Ne yazık ki biz güzel bir su altı fotoğrafı çekemedik çünkü ofisimizin yanındaki pınarın suyu bir hayli kirli ve yeşildi. Ama gene de birkaç hoş fotoğraf çektik.
s4 active camera 4
Yarısı suyun altında, yarısı üzerinde. Suyun içine batırmadan önce S4 Active’imiz / 
Test fotoğrafları güzel mi güzel güneşli bir günde çekilmiş olsalar da beni pek etkilemediler. Popüler 16.9 formatı sadece 6 MP fotoğraflar veriyor. Bu da demek oluyor ki, tüm fotoğraflar, cansız, biraz bulanık ve detaysız çıktı.
s4 active camera 3
Aydınlık gün ışığında, S4 Active idare eder fotoğraflar çekiyor. Yalnız biraz detaysız ve bulanıklar /
Normal kamerasının idare eder olması aslında biraz üzücü çünkü sualtı modu aslında uygulamalar için yepyeni alanlar açıyor. S4 Active’in fotoğrafları fena değildi ama S4 kadar da beni etkilemedi. Kısacası su altında fotoğraf çekecekseniz, su altı kamerası kullanmanızı öneririm.
s4 active camera 2 hdr
Bu güzel ve doğal görünen bir HDR çekimi / 
s4 active camera 1
Makro mod da hiç fena değil / 

Pil

Gene S4 serisinde olduğu gibi, Active de 2600 mAH pille donanımlı ki bu diğer 5 inçli ekranlı telefonlarla da eş. Dayanıklılığı açısından da, eğer mobil internet, mesajlaşma, arama, fotoğraf çekme vs gibi aktiviteleri yaptığınızda, günün sonuna kadar sizi idare ediyor. Enerji tasarrufu modu da, pil yaşamanın uzun sürmesini sağlıyor. Kısa süreli testimizde, pili geniş bir şekilde inceleyemedik.

Teknik özellikleri ve fiyatı

S4 Active, çok heyecan verici bir tam paket sunuyor. 5 inçlik ekranıyla, çok keskin tam HD çözünürlüğü, şu an piyasadaki en hızlı işlemciye sahip olması, tüm gün sizi idare edecek piliyle olduça cazip. Tüm bu özellikleri yüzünden herhalde çok pahalıya patlayacağını düşündünüz. Ancak pazarlıksız, S4 Active, 594.99 dolar (1141 TL) ki bu, S4’ten biraz daha az pahalı demek.
S4 ACTİVE: EN ÖNEMLİ TEKNİK ÖZELLİKLERİ
İŞLEMCİ 1.9 GHz, Quad-Core, Qualcomm Snapdragon 600
HAFIZA 2 GB
EKRAN 5 inç, LCD 1920 x 1080 pixels
DAHİLİ BELLEK 16 GB, microSD ile genişletilebilinir
KAMERA 8 MP (arka), 2 MP (ön)
İŞLETİM SİSTEMİ Android 4.2.2, TouchWiz UI
BOYUT 139.7 x 71.3 x 9.1 mm
AĞIRLIK 151 g
PİL 2,600 mAh
galaxy s4 active 6
Lensin üzerinde su: S4 Active bana mısın demiyor / 

Sonuç

Benim bu konuda fikrim; bence S4 Active, S4’ten daha iyi. Eğer aslan gibi, dayanaklı bir dış mekan telefonu istiyorsanız, boyutuna ve ağırlığına da katlanırsınız. S4 sizin için çok mu büyük? O zaman S4 Active’e hiç bulaşmayın. Eğer uzun yürüyüşlerden, doğa maceralarından hoşlanıyorsanız, tahminen telefonuzu şarj edemeyeceğiniz yerlerde olacağınızdan, S4 Active size çok uygun. Gene de kamerasının S4 kadar iyi olmaması bizi biraz hüzünlendirdi. Her şeye rağmen, Samsung, Xcover 2’ye çok iyi bir yüksek teknolojili alternatif sunmuş. Bu telefon, telefonun kirlenmesini dert etmeyen, zor, yorucu aktivitelerden hoşlanan, doğa ve maceraseverleri hedef kitlesi olarak alıyor ve bunu şık bir tasarımla birleştirmeyi başarıyor.
182 Okunma 20 Tem 2014

Yorumlar


Sen de Yorumla!