Elektronik aletlerde özellikle de telefonlarda şarj sorununu bitirecek bir çare bulundu. Geliştirilen yeni şeker ile şarj etme teknolojisi eski batarya sistemine göre hem daha güvenli hem de çevreye zarar vermeyecek

Telefonunuzu şekerle şarj edin!
9
Yazı Boyutu:
Virgina Tech araştırmacılarının bir süredir üzerinde çalıştığı yeni bir yöntem ile elektronik aletlerin şekerle şarj olabilmesi hedefleniyor.

Lityum-iyon bataryaların toksik atık olarak çevreye büyük zararlar verdiğine dikkat çeken Virginia Tech’teki uzmanlardan Y. H. Percival Zhang, geliştirdikleri yeni batarya teknolojisi sayesinde şekerin doğal enerjidepolamak için iyi bir formül olacağını ve mevcut batarya teknolojisine göre çok daha fazla depolama kapasitesine sahip olduğunu belirtti.

PATLAMA RİSKİ DE YOK

Ucuza üretilebilmesi nedeniyle büyük avantaj sağlayan şeker destekli yeni batarya, patlayıcı bir özellik de içermediğinden güvenlik anlamında da üstünlük sağlıyor.

3 yıl sonra yavaş yavaş şekerden faydalanan bataryaların telefon ve tablet gibi elektronik cihazlarda görmeye başlayacağımıza dikkat çeken uzmanlar, yakın gelecekte bu teknolojinin yaygınlaşacağını düşünüyor.

254 Okunma 25 Oca 2014

Yorumlar


Sen de Yorumla!