Sony her yeni orta segment modelle birlikte üst sınıf Xperia Z serisinin bir özelliğini daha orta segmente getiriyor. Daha önce Omnibalance olarak adlandırılan tasarımın orta segmente sunulduğunu görmüştük. Şimdi Xperia M4 Aqua ile birlikte bu tasarım diline ek olarak suya dayanıklılık özelliğinin de orta segmente mensup bir modelle sunulduğunu görüyoruz. Sony’nin MWC 2015 sırasında duyurusunu yaptığı tek akıllı telefon modeli olan ve bizim de o zaman ön inceleme ile ilk izlenimlerimizi aktardığımız Sony Xperia M4 Aqua şimdi Türkiye piyasasına giriş yapıyor. Sony’nin yaza girdiğimiz şu günlerde deniz veya havuz kenarında gönül rahatlığıyla kullanım imkanı sunmayı vadeden akıllı telefonuyla ilgili detayları incelememizde bulabilirsiniz.

Video İnceleme

sony-xperia-m4-aqua-inceleme-00002sony-xperia-m4-aqua-inceleme-00006sony-xperia-m4-aqua-inceleme-00043sony-xperia-m4-aqua-inceleme-00007sony-xperia-m4-aqua-inceleme-00017Sony Xperia M4 Aqua tasarım bakımından Xperia Z serisi telefonlarda gördüğümüz Omnibalance tasarım dilini barındırıyor. Yani ön ve arkayı kaplayan iki cam plakanın arasında ana gövde sandviçlenmiş şekilde duruyor. Xperia M4 Aqua’nın tasarımı Xperia Z serisinden alınsa da, Sony malzeme seçimi konusunda aynı tutumu sergilemiyor, maliyet hesabına uygun şekilde hareket ediyor. Örneğin önde ve arkada çizilmelere karşı dayanıklı cam kullanılıyor. Gerçekten de bu cam çizilmelere karşı epey dayanıklı, üstünde ufak tefek çizikler olsa da bunlar ancak parlak ışığa tutulduğunda anlaşılıyor. Ayrıca cam yüzeyler parmak izi ve kiri de çok göstermiyor. Hem siyah hem de beyaz renkli versiyonu için aynı durum geçerli.
Xperia M4 Aqua görünüş itibarıyla Xperia Z3’e epey benziyor. Ancak Xperia Z3’ün metal gövdesi ve kenarları yerine Xperia M4 Aqua’da polikarbonun ana gövde malzemesi olarak seçildiğini görüyoruz. 145.5 x 72.6 x 7.3 mm.’lik boyutlara ve 136 gr. ağırlığa sahip olan bu telefon yeteri kadar ergonomik, tek elde rahatlıkla tutuluyor ve taşınıyor. Pantolonların ön ve arka ceplerine de rahatlıkla sığıyor.
ADINDAN DA ANLAŞILACAĞI ÜZERE SONY XPERIA M4 AQUA SUYA DAYANIKLI
Adındaki “Aqua” kelimesinden de anlaşılacağı üzere, Sony Xperia M4 Aqua suya ve toza karşı dayanıklı bir telefon. IP68 sertifikasına sahip telefon 1.5 metre derinlikteki suda 30 dakika boyunca dayanabiliyor. Suya dayanıklılığı garantiye almak adına SD ve SIM kart yuvaları kapaklarla kapalı tutuluyor. Ancak 3.5 mm. kulaklık jakının yanı sıra microUSB portunun da açıkta tutulduğunu görüyoruz ki, bu epey memnun edici bir durum.
Xperia M4 Aqua’nın ön yüzünde 5.0 inç, 1280 x 720 piksel çözünürlüklü ekran görüyoruz. Orta segment telefonların çoğunda bu büyüklüğe ve çözünürlüğe sahip ekranlar mevcut ve bunlar genellikle tatmin edici keskinliği ve görüntü kalitesini sunuyor. Xperia M4 Aqua’daki bu ekran için de durum aynı. 294 ppi piksel yoğunluklu IPS LCD ekran geniş görüş açılarına sahip, parlaklık da yeterli seviyede. Ayarlar uygulaması içinde Ekran bölümüne girdiğinizde sadece parlaklığı değil, beyaz dengesini de isteğinize göre düzenleyebileceğinizi göreceksiniz. Buna ek olarak Eldiven modu da mevcut. Bunu açtığınız takdirde eldiven giyerken dokunmatik ekran ile etkileşim kurmanız mümkün olacaktır.
XPERIA M4 AQUA’NIN SADECE PARLAKLIĞINI DEĞİL, BEYAZ DENGESİNİ DE DİLEDİĞİNİZ GİBİ AYARLAYABİLİRSİNİZ
M4 Aqua’nın ekranının altında herhangi bir fiziksel tuş görmüyoruz. Ekranın üstünde ve altında iki adet ızgara bulunuyor, bunlardan üstteki ahize hoparlörü olarak işlev görürken alttakinin tasarımda simetriyi sağlama dışında pek işlevi yok gibi görünüyor. Çünkü Xperia M4 Aqua’nın alt kenarında hoparlör ve mikrofonu görüyoruz. Üstte de 3.5 mm. kulaklık jakı ve ikinci mikrofon var. Sol kenarda microUSB portu ve bir kapak arkasına gizlenen microSD kart yuvası varken, sağ kenarda ise kapağı açılarak erişilen nanoSIM kart yuvası, bir Xperia klasiği olan güç butonu ve ses tuşları bulunuyor. Ayrıca bu kenara bir de kamera tuşu eklenmiş. Bu arada Xperia M4 Aqua’nın ön yüzünde 5 megapiksel kamera bulunuyor. Arkada ise 13 megapiksel kamera ve LED flaş ikilisi sol üst köşeye gelecek şekilde yerleştirilmiş. NFC alanı, Sony ve Xperia logoları ortalanacak şekilde alt alta yerleştirilmiş.
sony-xperia-m4-aqua-ekran-goruntuleri-00024sony-xperia-m4-aqua-ekran-goruntuleri-00023Donanım bileşenlerine baktığımızda Xperia M4 Aqua’nın 2015 model orta segment Android telefonlarının genel teknik özellikler seviyesini tutturduğunu görüyoruz. 64-bit tabanlı, dört adet 1.5 GHz, dört adet 1.0 GHz frekanslı olmak üzere toplam sekiz adet Cortex-A53 çekirdek barındıran Qualcomm Snapdragon 615 işlemciye sahip olan Xperia M4 Aqua’da Adreno 405 GPU ve 2 GB RAM mevcut. Telefonun 8 GB dahili hafızası var, ancak bunun sadece 1.5 GB gibi küçük bir kısmı kullanıcılara ayrılmış durumda. Bu durum Xperia M4 Aqua ile birlikte bir adet microSD kartın satın alınmasını zorunlu kılıyor. microSD kart yuvası 32 GB’ye kadar kapasiteye sahip bellek kartlarını destekliyor.
XPERIA M4 AQUA İLE BİRLİKTE BİR TANE DE MICRO SD KART SATIN ALMANIZDA FAYDA VAR
sony-xperia-m4-aqua-ekran-goruntuleri-00027sony-xperia-m4-aqua-ekran-goruntuleri-00022Sony’nin orta segment Android telefonu performans bakımından kendisi için verilen paranın karşılığını sunacak bir performans sunuyor. Sekiz çekirdekli Snapdragon 615 işlemci benchmark testlerinde geçen yılın üst sınıf Android telefonlarının elde ettiği sonuçlarla aynı seviyede sonuçlar elde ediyor. Örneğin AnTuTu Benchmark testinde LG G3’ün hemen altına yerleştiğini görüyoruz. GeekBench 3 testine baktığımızda da tek çekirdek performansının nispeten biraz zayıf kaldığını, ancak çoklu çekirdek performansında sözünü ettiğimiz Samsung Galaxy S5, LG G3 gibi 2014 model amiral gemisi telefonlarla karşılaştırılabilir bir tablo çizildiğini söyleyebiliriz. Yüklü gelen Chrome internet tarayıcısı da 1243 ms. civarındaki sonuçla kağıt üstünde düzgün bir performans sunduğunu vadediyor.
Bu sonuçların pratikteki yansıması da farklı olmuyor. Kullanıcı arayüzünde gezinme seri, uygulamalar ve oyunlar hızlı şekilde açılıyor. Oyun konusunda da Xperia M4 Aqua’nın düzgün bir deneyim sunduğunu görüyoruz. Tabii ki, grafik performansı üst sınıf akıllı telefonlardakine eşdeğer değil. Chrome internet tarayıcısıyla web’de gezinme deneyimi de gayet iyi seviyede; sayfalar hızlı açılıyor, kaydırma, büyütme gibi işlevler takılma olmaksızın gerçekleştirilebiliyor.
2400 mAh kapasiteli pil katalog değerlere göre 700 saate kadar bekleme, yaklaşık 13 buçuk saate kadar görüşme süresi sunuyor. Ayrıca 65 saate kadar aralıksız müzik dinleme imknaı da bu pil sayesinde sunuluyor. STAMINA ve Ultra STAMINA gibi modlarla da Xperia M4 Aqua’nın pil seviyesi azaltıldığında uyku modundayken veya aktif kullanımdayken mobil veri iletişimi, arka planda aktif veri senkronizasyonu gibi işlemler kapatılarak kalan pilin idareli şekilde tüketilmesi sağlanıyor.
Kablosuz bağlantı özelliklerine bakıldığında Xperia M4 Aqua’nın bir akıllı telefonda alıştığımız nitelikleri barındırdığını görüyoruz. 802.11a/b/g/n Wi-Fi, Wi-Fi Direct, Bluetooth 4.1, A-GPS ve GLONASS destekli GPS, NFC gibi unsurların yanı sıra HSPA ve 4G LTE gibi mobil geniş bant bağlantı seçeneklerini de görüyoruz.
289 Okunma 12 Ağu 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!