Renk ayarlarında oluşan kalıcı bozulmalar ve ekranın piksel kullanımındaki terslikler “yanma” ya da ”hayalet görüntü” olarak bilinir. Sabit veya statik görüntülerin uzun süre ekranda kalması bu duruma neden olabilir. Elbette tek sebebi bu değildir. Özellikle son dönemlerde AMOLED ekranlarda sıkça rastlanan bir durum bu. LCD ekranlarda da hiç yaşanmadığını söylemek doğru olmaz elbette. İşte ekranınızda böyle bir sorun oluşursa görüntü kalitesini düzeltmenize yardım edecek bir çözüm. 
burnin1
İşte ekranınızı onaracak olan görüntü. 
Bu yanmalar ekrandaki ışığı çıkaran fosforlu içeriklerin uzun süre çalışarak yoğunluklarını kaybetmelerinden kaynaklanır. Bu problem özellikle Galaxy ve Nexus serilerinin kullanıcıları tarafından sıkça dile getirilmekte. Teknoloji siteleri forumlarında da şikayetlerde ilk sıraları alıyor.
Google Play Store üzerinde bu duruma karşı üretilmiş birçok uygulama bulabilirsiniz. Bunların arasından iyi olanlardan bir de Screen Burn-in Tool.
androidpit screen burn in
İşleyişi kolay; ekranınızda yer alan ana renkler dizisi yanmış pikselleri onarıyorlar. Aslında aynı ekran koruyucu mantığı gibi, hareketli bir görsel de devamlı pikselleri çalıştırarak tembelleşmelerini ve yanmalarını engelliyor.
Icon

Screen Burn-in ToolYÜKLE

Siz de benzer sorunlar yaşıyor musunuz? Çözüm için hangi yolları kullanıyorsunuz?
184 Okunma 02 Nis 2014

Yorumlar


Sen de Yorumla!