Telefonunuzu ya da tabletinizi satmaya mı karar verdiniz? Tüm özel verilerinizin telefonunuzu alacak kişinin eline geçmemesi için ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? İşte şimdi cihazınızı satmadan önce nasıl temizleyeceğinizi ve yepyeni bir cihaz haline getirebileceğinizi anlatacağız.
IMG 8069
Cihazınızı kime satarsanız satın, içindeki bilgileri güvenliğiniz ve özel hayatınız açısından her zaman silmelisiniz. Tüm verileri silmek için birkaç yol mevcut.
Veri ve harici hafıza
SIM kartınızı unutmayın: Birçok insan cihazlarının içerisinde küçük bir çip olduğunu çoğu zaman unutabiliyorlar. Onsuz tüm rehberiniz ve kişiler bilgileriniz kaybolabilir. O yüzden satmadan mutlaka kontrol edin.
SD kartınızı çıkarın: Muhtemelen telefonunuzun hafızasını genişletmek için bir SD kart kullanıyorsunuz. Yeni bir telefon almak istiyorsanız, mutlaka telefonunuzdaki SD kartı çıkartın. Bunun için Ayarlar’a gidin, Hafıza üzerinden Depolama (isim farklı cihazlarda değişebilir) bölümünü seçin ve SD kartının bağlantısını kesi işaretleyin.
SD kartınızı temizleyin: Eğer telefonunuzu SD kart dahili veriyorsanız, öncelikle SD kartınızda bulunan tüm verileri silmelisiniz. Bu aslında çok kolay. Bunu yine Ayarlar üzerinde Depolama bölümüne ulaşarak yapabilirsiniz. Burada SD kartınıza format atma seçeneğini bulup işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
photostrip 2013 12 13 1
Dahili hafızanızı temizleyin ve cihazı eski haline döndürün
Önceki adımları gerçekleştirdikten sonra sıra dahili hafızaya gelecek. Bu noktadan sonra yapmanız gereken telefonunuzu eski haline döndürmek olacak. Bu süreç telefondaki tüm hesapları, uygulamaları, fotoğrafları ve daha ne varsa silecek. Bu sürece başlamadan önce verilerinizi başka bir cihaza ya da alana kopyalamanız önerilir, çünkü cihaz fabrika ayarlarına dönecek ve tüm bilgileriniz kalıcı olarak silinecek.
Eğer önceki süreçte SD kartınızı vermemeye karar vermişseniz bilgileri ona yükleyebilirsiniz.
Android cihazlarda Ayarlar içerisinde yedekleme seçeneği bulunmakta. Bu seçenek üzerinden verilerinizi SD kartınıza yedekleyebilirsiniz. Farklı Android versiyonlarında bu özellik Güvenlik ya da Kişisel bölümünde yer alabilir.
Eğer SD kartı da verecekseniz verilerinizi USB aracılığı ile bilgisayarınıza taşıyabilirsiniz. Helium uygulamasını kullanarak da cihazınızdaki uygulamaları yeni telefonunuza taşıyabilmek için yedekleyebilirsiniz.
photostrip 2013 12 13 2
Doğru bir yedekleme sürecinden sonra cihazınızı fabrika ayarlarına getirebilir ve sanki yeni doğmuş gibi yapabilirsiniz. Bunu yapmak için Güvenlik bölümünden Fabrika Verilerine Sıfırla seçeneğini seçin.

İşte sürecin sonunda sileceğiniz verileriniz:

  • Google hesap ayarları
  • Ayarlama verileri ve uygulamaları
  • Yüklenmiş uygulamalar
  • Müzikler
  • Fotoğraflar
  • Diğer kullanıcı bilgileri
  • Bağlı hesaplar (Twitter, Facebok vb…)
Güvenlik sebeplerinden ötürü, PIN kodunuzu yeniden girmeniz istenecek ve böylece süreç tamamlanmış olacak.
İşte bu kadar kolay! Artık telefonunuzu gönül rahatlığı ile satabilirsiniz.
180 Okunma 23 Ara 2013

Yorumlar


Sen de Yorumla!