Türkiye’yi Etkisi Altına Alan Siri’ye Android Türkçe Rakip CEYD-A

Siri Türkiye’yi etkisi altına alırken Android kullanıcılar için de bu özellikleri sunan bir program dikkatleri üzerine çekti. Android cihaz kullanıcılarını kıskandıran siri uygulaması benzeri bir uygulama olan CEYD-A Türkçe Asistan kullanıcılar için neredeyse sirinin tüm özelliklerini sunuyor. Çoğu kez siri ile karşılaştırılan bu uygulamanın ne kadar talep göreceği ve siri ile rekabet edip etmeyeceği soruları ilerleyen günlerde cevabını bulacak. En önemli özelliği ise uygulamanın Türkçe olarak da çalışması. Türk kullanıcıların ilgisini çeken uygulamanın performans deneyimleri şimdiden merak ediliyor.
İşte CEYD-A uygulamasının kullanıcalarına sunduğu başlıca özellikleri:
* Telefon uykuda iken veya uygulama kapalı olsa bile sesli CEYDA veya (adlandırdığınız isim) diyerek uygulamayı açma
* Ceyda saat kaç,yarın hava yağmurlumu ceyda,gibi içinde CEYDA veya (adlandırdığınız isim) geçen sorularla uygulama kapalı olsa bile cevaplarını öğrenebilme
* Gelen çağrının kimden geldiğinin sesli soylenmesi ve tuşla çağrıya yanıt verme, (sesli yanıt tam sürümde kullanılabilir)
* Canlı maç skorları
* Sinema seans bilgileri
* Şifalı bitki ve hastalıkları sorgulama
* Tam adres bilgisi öğrenme
* Hava durumu öğrenme (konuma veya sorgulanan adrese göre)
* Haberleri öğrenme
* Trafik yoğunluğu bilgisi öğrenme (konuma veya sorgulanan adrese göre)
* Ansiklopedik bilgi sorgulama (200.000 konu)
* Ünlü kişiler ile ilgili bilgi sorgulama
* Gmail hesabından email okuma,gönderme
* En yakın hastane otopark cami gibi önemli yerlerin tespiti ve sesli yol tarifi
İlerleyen günlerde hangi uygulamanın daha iyi hangi uygulamanın ise daha kötü olduğu belli olacak.Deneyenler CEYD-A için olumlu referanslar veriyorlar. Kız arkadaşınızın yanında kız arkadaşınızın ismini vererek sorular sormayın müstehcen şeyler söyleyip sizi mağdur edebilir şimdiden belirtelim. Uygulama biraz yaramaz uygulama. Tedbirli olmakta fayda var.
146 Okunma 14 Nis 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!