Microsoft’un yeni işletim sistemi hakkında bilmeniz gereken her şey, burada…

windows 10, windows 9, microsoft
ThresholdWindows 9 derken Microsoft, bugün San Francisco’da düzenlediği etkinlikte “önce mobil, önce bulut” anlayışını temel alan Windows 10’u ilk kez gösterdi. Microsoft’un yeni işletim sistemi, masaüstü için beklenen yenilikleri getirirken, aynı zamanda şimdiye dek hiç olmadığı kadar farklı cihaza girmeyi amaçlıyor.
Microsoft’un işletim sistemi bölümünün üst düzey yöneticisi Terry Myerson‘un sözleriyle Windows 10, “Microsoft’un şimdiye kadarki en kapsamlı platformu” ve entegre, her platform için tek bir Mağaza ile geliyor. Yeni “evrensel uygulamalar” sayesinde geliştiricilerin tek bir uygulama yazmaları, tüm Windows platformları için yeterli olacak. 4 inç’lik cihazlardan 80 inç’lik ekranlara, nesnelerin internetinden veri merkezi sunucularına her yere girmeyi gaye edinen Windows 10’un ilk önizleme sürümü, bugün (30.09.2014) indirmeye sunulacak. “Teknik önizleme” olarak adlandırılan bu sürüm, Microsoft’un “Insider” programının bir parçası olacak.

Windows 10’daki yenilikler

Etkinlik kurumlara odaklı olduğundan öncelik, kurumsal alanı ilgilendiren yeniliklere verildi. Microsoft’a göre Windows 10, yabancı gelmeyen, uyumlu ve verimli bir yönetim platformu sunuyor. Windows 10’un Microsoft’un tüm eski kurumsal uygulamalarını çalıştıracağı, IT yöneticilerine özel, şirket içi uygulama mağazaları oluşturma olanağı tanıyacağı söyleniyor.

Peki bize hangi yenilikler var?

Windows 10, çoğu kullanıcının Windows 8’de şikayetçi olduğu şeyleri düzelterek, bize tanıdık bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Örneğin Windows 7’nin Snap View işlevi, Windows 10’da hem klasik, hem de Metro uygulamalarında çalışıyor.
Çoklu görev özelliklerinde de geliştirmeler var. Görev çubuğuna eklenen yeni “task view” (“görev görüntüleme“) düğmesi, o an çalışan tüm uygulamaları görmenize izin veriyor. Çoklu masaüstü işlevine ekranın alt tarafından erişilebiliyor. Üzerinde çalıştığınız uygulamaları kapatmadan sanal masaüstleriniz arasında geçiş yapabiliyorsunuz.
Yeni Snap Assist UI (Geliştirilmiş Uygulama Tutturma), uygulamaları farklı masaüstlerinden tutup tam ekran olarak göstermenizi sağlıyor. Aynı anda Bing’i, Word’ü ve PowerPoint’i ekranda görebiliyorsunuz.
Tecrübeli kullanıcılar için yapılan küçük bir yenilik ise komut satırında CTRL+V (yapıştır) klavye kısayolunun nihayet kullanılabilir hale getirilmiş olması.
Sızıntılarda kaldırılacağı konuşulan Charms çubuğu, Windows 10’daki yerini koruyor ancak Belfiore, çubuğun zaman içinde değişeceğinin haberini veriyor.
Continuum adındaki yeni bir tasarım işlevi, Windows 10 arayüzünün kullandığınız cihaza göre değişmesini sağlıyor. Bu sayede örneğin fare ve klavye kullandığınız sırada karşınıza klasik masaüstü geliyor. Tablet veya bir 2-in-1 cihaza geçtiğinizde ise otomatik olarak tablet moduna geçiş yapıyorsunuz. Continuum, bu şekilde size cihaza özel, en iyi deneyimi sunmayı amaçlıyor.
Microsoft, Windows 10’un bizlere yönelik daha fazla yeniliklerinin olacağını, bunları önümüzdeki senenin başlarında bizlere paylaşacağını söylüyor.

Neden Windows 9 değil Windows 10?

Microsoft emektarı Mary Jo Foley, bu sorunun cevabını şu sözlerle veriyor: “Microsoft, Windows 10 ile bu sürümün en son büyük Windows güncellemesi olduğunu vurgulamak istiyor.” Microsoft’tan Terry Myerson‘un soruya verdiği “resmi” cevap ise şöyle: “ürünün tam halini gördüğünüzde neden bu ismi seçtiğimiz konusunda bize hak vereceksiniz.”
Anlaşılan o ki Windows 10, sayıyla biten Windows’ların sonuncusu olacak. Bundan sonra ise Microsoft’un sadece Windows adını kullanmasını ve hatta bu stratejisini Office, Xbox gibi diğer markalara genişletmesini bekleyebiliriz.

Peki, Windows Phone’a ne oldu?

Duyurunun soru – cevap bölümünde Windows Phone’la ilgili sorulan “Windows 10, aynı zamanda Windows Phone’un son sürümü mü oluyor?” sorusuna Microsoft’tan “evet” cevabı geldi.
Ancak bu “evet“, yeni Windows Phone’un adını tam olarak belli etmiyor. Ancak mobil platformun adındaki “phone” kelimesinin çıkartılıp, Windows Phone dahil tüm Windows’ların “Windows 10” adını alma ihtimali yüksek.
Windows 10 ile ilgili detaylı bilgi edinmek isteyenler için http://preview.windows.com adresi yayına açılmış bulunuyor.
196 Okunma 04 Eki 2014

Yorumlar


Sen de Yorumla!